Notowania

grecja
23.02.2015 20:12

Kryzys w Grecji: Lista reform zostanie przekazana dopiero we wtorek

Zgodnie z zawartą w piątek umową, Grecja miała do poniedziałku przedstawić listę reform, które są warunkiem przedłużenia pomocy finansowej dla tego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS)
23.02.2015, Ateny. Rozdawanie żywności najuboższym</br>

Dopiero we wtorek (24 lutego) rano, a nie w poniedziałek (23 lutego), jak zapowiadano, grecki rząd przedstawi eurogrupie pierwszą listę reform, mającą potwierdzić kompromis osiągnięty w Brukseli w sprawie kontynuacji wsparcia finansowego dla kraju.

Reuters informuje o tym wieczorem, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela greckiego rządu. Powiedział on, że eurogrupa zgodziła się na przedstawienie listy we wtorek (24 lutego), ujawnił, co owa lista będzie zawierać, natomiast nie podał przyczyn opóźnienia.

_ - Lista reform zostanie przesłana ministrom finansów eurogrupy we wtorek (24 lutego) rano, a po południu odbędzie się telekonferencja _ - oświadczył. Według tego źródła na liście znajdą się środki służące opanowaniu _ kryzysu humanitarnego _ w Grecji, uregulowaniu zaległości podatkowych i tzw. złych pożyczek. Przewidziano też odstąpienie od zajmowania nieruchomości obciążonych długami. Będą również reformy strukturalne mające na celu walkę z uchylaniem się od podatków, zwalczanie korupcji, przemytu paliw, restrukturyzację sektora publicznego i ograniczenie biurokracji.

Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w piątek (20 lutego), że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform. Pierwsza lista reform ma być oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (KE, MFW, EBC).

Do końca kwietnia lista ma być uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów. Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ją przed bankructwem, miał wygasnąć 28 lutego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz