Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Dostaną pomoc z MFW

0
Podziel się:

Negocjacje trwały do późnych godzin nocnych. Ostateczna decyzja w końcu jednak zapadła.

Kryzys na Cyprze. Dostaną pomoc z MFW
(PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)

Cypr to kolejny po Grecji, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii kraj, który uzyskał pomoc UE i MFW w zmniejszeniu zadłużenia publicznego.

[aktualizacja 13:41]

Ministrowie finansów państw strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde uzgodnili w dziś nad ranem pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnością Cypru w wysokości 10 mld euro - poinformowały źródla oficjalne w Brukseli.

Uzgodniony po wielogodzinnych nocnych negocjacjach pakiet pomocy jest nieco mniejszy niż początkowo oczekiwano (mówiono o sumie ponad 17 mld euro) i ma na celu wesprzeć przede wszystkim cypryjskie banki, które wpadły w tarapaty, gdy Grecję pogrążył kryzys zadłużenia.

Do pakietu pomocy dołączono szereg ostrych warunków. Według Reutera powołującego się na nieoficjalne informacje od uczestników obrad, Cypr zgodził się na podniesienie podstawowej stopy podatku od przedsiębiorstw o 2,5 pkt. procentowych do 12,5 proc. Podniesione mają być podatki od depozytów bankowych oraz od zysków kapitałowych. Depozyty bankowe powyżej 100 tys. euro będą obciążone jednorazową opłatą w wysokości 9,9 proc. Rząd Cypru zapowiedział też wyprzedaż aktywów państwowych.

Posunięcia te mają zwiększyć dochody państwa, utrzymać zadłużenie publiczne na poziomie umożliwiającym jego obsługę i tym samym umożliwić ograniczenie pomocy UE i MFW.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m100841.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;nie;skorzysta;z;doraznej;pozyczki;mfw,20,0,1267476.html) *Co z kredytem dla Egiptu? Odrzucili ofertę? * Egipt stara się o uzyskanie od MFW kredytu 4,8 mld dolarów dla przezwyciężenia kryzysowej sytuacji bilansu płatniczego. Cypr, którego PKB wynosi zaledwie 0,2 proc. PKB całej Unii, ma jednak duże znaczenie dla przyszłości całej strefy euro.

Uzgodniona pomoc dla Cypru jest niewielka w porównaniu z wcześniej udzieloną pomocą dla Grecji, czy Irlandii. Jednak ewentualna niewypłacalność Cypru odbiłaby się niekorzystnie na nastrojach inwestorów i zaufaniu do krajów strefy euro a także wywołałaby negatywne reperkusje na rynkach finansowych. Pokrzyżowałaby też starania Europejskiego Banku Centralnego przywrócenia stabilizacji finansowej strefy euro.

Rząd Cypru wystąpił o pomoc finansową w czerwcu ub.r. wobec ostrego i narastającego kryzysu finansów publicznych. Proces negocjacji opóźnił się ze względu na wybory prezydenckie w lutym. Decyzja o pomocy dla cypryjskich banków zapadła po bardzo długich negocjacjach, trwających prawie 9 miesięcy.

Cypr został piątym krajem strefy euro - po Grecji, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii - który uzyskał pomoc UE i MFW w zmniejszeniu zadłużenia publicznego.

Analitycy podkreślają, że dużą rolę w gospodarce Cypru odgrywa Rosja, której inwestorzy zdeponowali w cypryjskich bankach ponad 20 mld euro. Zdaniem Associated Press i Reutera, Rosja najprawdopodobniej zgodzi się przedłużyć do roku 2021 okres spłaty pożyczki udzielonej Cyprowi w 2011 r. w wysokości 2,5 mld euro. Rosja. może też zgodzić się na zmniejszenie oprocentowania tej pożyczki. Cypryjski minister finansów Michael Sarris ma udać się w poniedziałek do Moskwy na rozmowy w tej sprawie.

_ - Finansowe wsparcie pomoże w ustabilizowaniu sytuacji na Cyprze i w całej strefie euro, ale rząd w Nikozji będzie musiał spełnić szereg warunków w sektorze finansowym _ - skomentował szef eurogrupyJeroen Dijsselbloem. Cypr będzie musiał między innymi podwyższyć podatek od przedsiębiorstw z 10 do 12,5 procent i opodatkować depozyty bankowe. Musi też przyspieszyć prywatyzację i skutecznie redukować nadmierny dług publiczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomoc dla Cypru stoi pod znakiem zapytania. Wszystko zależy od Merkel Ten kraj musi zmienić _ rozdęty _ sektor bankowy i skończyć z praniem brudnych pieniędzy.
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Rosja chce wyciągnąć Cypr z długów. Bo... Na Cyprze zarejestrowane są między innymi wielkie rosyjskie koncerny naftowe i metalurgiczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)