Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Jednorazowy podatek od depozytów jest legalny

0
Podziel się:

Eurogrupa uważa, że posiadacze małych depozytów powinni być traktowani inaczej niż właściciele dużych lokat.

Kryzys na Cyprze. Jednorazowy podatek od depozytów jest legalny
(PAP/EPA/FILIP SINGER)

Porozumienie ws. obłożenia jednorazowym podatkiem depozytów na Cyprze jest zgodne z prawem unijnym - zapewnił na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly._ _

_ Pracowaliśmy wraz z cypryjskimi władzami nad opracowaniem porozumienia, które zostało osiągnięte w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu eurogrupy. Jesteśmy przekonani, że jest ono zgodne z prawem unijnym _ - zaznaczył Bailly.

Jednorazowy podatek od depozytów ma być warunkiem uzyskania przez zagrożoną bankructwem wyspę wartego 10 mld euro pakietu ratunkowego eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Założeniem jest uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro przez cypryjskiego fiskusa na dokapitalizowanie banków. Eurogrupa i szefowa MFW Christine Lagarde zdecydowali o tym w piątek w Brukseli.

Głosowanie w sprawie wdrożenia podatków było już dwukrotnie przekładane w cypryjskim parlamencie i ma się odbyć dziś. Tymczasem cypryjski rząd łagodzi pierwotne propozycje. Nie wiadomo jednak, czy deputowani w ogóle poprą podatek, który wywołuje oburzenie Cypryjczyków.

Wczoraj wieczorem sprawę Cypru i podatku od depozytów omawiali na telekonferencji ministrowie finansów strefy euro, czyli eurogrupa. Wezwała ona cypryjski rząd i parlament do szybkich decyzji, by niezwłocznie wdrożyć uzgodnione środki programu pomocowego.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem w oświadczeniu zapewnił, że _ podatek stabilizacyjny od depozytów _ jest jednorazowym rozwiązaniem. _ Ten środek wraz z międzynarodową pomocą finansową będzie służyć przywróceniu sprawności cypryjskiego systemu bankowego, a przez to ochronie stabilności finansowej na Cyprze. W razie braku tego środka, Cypr zderzyłby się ze scenariuszami, które pozostawiłyby posiadaczy depozytów w znacząco gorszej sytuacji _ - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie - jak wskazał Dijsselbloem - eurogrupa nadal uważa, że posiadacze małych depozytów powinni być traktowani inaczej niż właściciele dużych lokat. Eurogrupa podkreśla też wagę _ pełnego gwarantowania depozytów poniżej 100 tys. euro _. Między innymi w Parlamencie Europejskim podniosły się głosy, że wdrożenie podatku jest sprzeczne z gwarantowaną unijną dyrektywą ochroną depozytów do 100 tys. euro.

Agencje podają, że złagodzony plan cypryjskiego rządu przewiduje stawkę podatku dla wkładów mniejszych niż 100 tys. euro w wysokości 3 proc. zamiast dotychczas proponowanych 6,75 proc. Natomiast depozyty powyżej tej kwoty miałyby być obłożone podatkiem wyższym niż wstępnie planowano - 12,5 proc. zamiast 9,9 proc. Depozyty przewyższające 500 tys. euro miałyby być obciążone podatkiem wysokości 15 proc. To dodatkowy próg, który może spełnić warunek progresywności. Ponadto rząd Cypru może wyłączyć z planowanego podatku posiadaczy niewielkich oszczędności - do 20 tys. euro.

W oczekiwaniu na decyzje banki na Cyprze będą zamknięte we wtorek i środę. W weekend na Cyprze zabrakło gotówki w bankomatach, ponieważ ludziwe ruszyli wybierać pieniądze z kont bankowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr zmienia decyzję w sprawie podatku Rząd złożył w parlamencie projekt ustawy o jednorazowym podatku od depozytów, wyłączając z tego podatku depozyty do...
Szykuje się wielka ucieczka Rosjan z Cypru Rząd wyspy prowadzi negocjacje z opozycją oraz partnerami ze strefy euro i MFW dotyczące zmian w stawkach podatku, jakim mają być obłożone depozyty w bankach.
Bezpieczne oszczędności nie istnieją Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości, mówi o skutkach wydarzeń na Cyprze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)