Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Kiedy otworzą banki?

0
Podziel się:

Według wcześniejszych planów miało to nastąpić jutro.

Kryzys na Cyprze. Kiedy otworzą banki?
(PAP/EPA)

Minister finansów Cypru Michalis Sarris nie był w stanie podać daty otwarcia cypryjskich banków, co według wcześniejszych planów miało nastąpić jutro. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jak najszybciej - mówił dzisiaj w Brukseli minister.

Banki na Cyprze są zamknięte od około 10 dni._ - Trzeba znaleźć równowagę między ostrożnością a stabilnością _ - powiedział Sarris na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów strefy euro, którzy uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

_ - Jak najszybciej podejmiemy decyzję w sprawie tego, kiedy dokładnie banki zostaną otwarte _ - oświadczył szef resortu finansów._ - Nie mogę powiedzieć, kiedy to się stanie, ale musi do tego dojść jak najszybciej _ - podkreślił z kolei szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Zamknięcie banków miało na celu zapobieżenie m.in. nadmiernemu wycofywaniu gotówki, ale powoduje poważne problemy dla gospodarki kraju. Sarris ocenił, że dzięki porozumieniu z międzynarodowymi pożyczkodawcami Cyprowi udało się _ uniknąć bankructwa _, _ katastrofy i wyjścia kraju ze strefy euro _. _ Biorąc pod uwagę okoliczności, jest to najlepszy rezultat z możliwych _ - zaznaczył.

Zdaniem ministra ustalenie warunków planu pomocy _ kładzie kres niepewności, która od trzech lat wpływała na cypryjską gospodarkę _. _ Naród i rząd Cypru są gotowe podjąć wszelkie decyzje i ciężką pracę _ - mówił. Podkreślił jednak, że Cypryjczyków czekają _ trudne czasy _. Pytany o reakcję Rosji na porozumienie przyznał, że _ wielu z międzynarodowych partnerów Cypru jest bardzo zawiedzionych _.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

Czytaj więcej w Money.pl
Jest porozumienie. 10 mld euro dla Cypru Po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.
Prezydent Cypru ostrzega trojkę. Dymisja? - _ Chcecie doprowadzić do mojej dymisji? _ - pytał szefów Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
To ostatnia szansa dla ratowania Cypru Spotkanie ministrów 17 państw eurolandu wciąż się nie rozpoczęło. Czasu pozostało nie wiele.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)