Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Cyprze. Trojka chwali kraj za realizację planów

0
Podziel się:

Cypr osiągnął założone cele budżetowe dzięki konsolidacji finansów i mniejszemu niż zakładane spowolnieniu aktywności gospodarczej.

Kryzys na Cyprze. Trojka chwali kraj za realizację planów
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Cypr osiągnął założone cele budżetowe dzięki konsolidacji finansów i mniejszemu niż zakładane spowolnieniu aktywności gospodarczej - ogłosiła po trwającym tydzień audycie trojka, czyli główni kredytodawcy wyspy: UE, EBC i MFW.

_ - Wszystkie cele budżetowe zrealizowano z bezpieczną nadwyżką _ - podkreślają w oficjalnym komunikacie pożyczkodawcy Cypru - Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Oznacza to, że Nikozja może otrzymać kolejną transzę pakietu pomocowego, który ma uratować wyspę przed niewypłacalnością.

Cypr znalazł się na krawędzi bankructwa ze względu na straty, jakie poniósł jego przesadnie rozbudowany sektor bankowy, gdy doszło do restrukturyzacji długu publicznego Grecji. Banki cypryjskie miały znaczące środki ulokowane w greckich papierach dłużnych. Przed katastrofą finansową uratował Nikozję pakiet pomocowy trojki warty 10 mld euro.

Aby uzyskać tę pożyczkę ratunkową, Cypr musi sam wygospodarować około 13 mld euro (ponad 75 proc. PKB). Większa część tej sumy będzie pochodzić z restrukturyzacji sektora bankowego oraz drastycznych cięć budżetowych i prywatyzacji.

Od ostatniego audytu, który trojka przeprowadziła w lipcu, Cypr _ zrobił znaczne postępy, jeśli chodzi o rekapitalizację banków i restrukturyzację sektora finansowego _ - poinformowała trojka w czwartkowym komunikacie

Cypr przyjął na wiosnę plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z międzynarodowej pomocy finansowej: 9 mld euro od strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego, 1 mld euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na spełnienie warunków uzyskania tej pożyczki - aby móc otrzymać wszystkie jej transze - Nikozja ma czas do 2018 roku. Do tego czasu rząd Cypru musi pozyskać m.in. 1,4 mld euro z prywatyzacji.

Trojka stwierdza też, że _ sytuacja (Cypru) jest nadal trudna, choć recesja okazała się mniej głęboka niż przewidywano _. Prognozy na rok 2013 zakładały, że gospodarka wyspy skurczy się o 8,7 proc., tymczasem powinno to być - według uaktualnionych szacunków - 7,7 proc. Jednak w roku 2014 gospodarka skurczy się o 4,8 proc. zamiast zakładanych 3,9 proc.

Na kilka najbliższych lat przewiduje się też wzrost długu publicznego na Cyprze. W tym roku dług ten ma osiągnąć 109 proc. PKB w porównaniu z 86,5 proc. PKB w 2012 r.; następnie wzrośnie do 123 proc. w 2014 r. i 126,3 proc. w 2015 r., po czym lekko spadnie w roku kolejnym. Bezrobocie na wyspie wynosi ok. 15 proc.

Oczekuje się, że następną transzę pakietu pomocowego - około 186 mln euro - trojka wypłaci Nikozji w połowie grudnia.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)