Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys strefy euro. Unia przetrwa, ale w innej formie

0
Podziel się:

Marek Belka udzielił wywiadu belgijskiej prasie.

Kryzys strefy euro. Unia przetrwa, ale w innej formie
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Prezes NBP Marek Belka powiedział w wywiadzie dla belgijskiego dziennika ekonomicznego _ L'Echo _, że nie wyklucza wyjścia niektórych krajów ze strefy euro, która jednak - jego zdaniem - przetrwa kryzys, choć w zmienionej formie.

_ - Strefa euro przetrwa, nawet jeśli nie jest nie do pomyślenia, że jej skład ulegnie zmianie. Nie mówię, że jakieś kraje mają ją opuścić, ale można sobie wyobrazić, że z przyczyn politycznych niektóre z nich się na to ostatecznie zdecydują _ - powiedział Belka. Przyznał także, że w działaniach antykryzysowych proces decyzyjny w całej UE został zdominowany przez 17 krajów strefy euro.

_ - Ta sytuacja nie jest dla nas przyjemna, ale wolę Europę dwóch prędkości niż Europę, która się wali. Priorytetem jest ratowanie euro, nawet za cenę sytuacji, w której decyzje są podejmowane w ograniczonym gronie _ - powiedział Belka. Przypomniał przy tym stanowisko polskiego rządu, który domaga się, by kraje aspirujące do euro, jak Polska, mogły być przynajmniej obserwatorami we wzmocnionym zarządzaniu gospodarczym strefy euro.

_ - Ale podkreślam, naszym głównym priorytetem jest uniknięcie załamania się strefy euro. Byłaby to katastrofa dla UE, a także dla Polski _ - zaznaczył Belka.

Pytany o przemówienie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego w Berlinie na temat reform w UE, Belka wyraził przekonanie, że Niemcy powinny zdobyć się na odważne decyzje dotyczące integracji fiskalnej unii gospodarczo-walutowej.

_ - Mogłoby to przyjąć postać euroobligacji albo uwspólnotowionego zarządzania długiem i bardziej aktywnej roli Europejskiego Banku Centralnego _ - powiedział. Zdaniem szefa NBP, to trudne, ale nieuniknione decyzje, jeśli euro ma zostać uratowane. Te propozycje zostały jednak wykluczone podczas wczorajszego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w Paryżu.

W wywiadzie Belka potwierdził, że _ celem strategicznym _ Polski pozostaje przyjęcie wspólnej waluty, choć dopiero wtedy, gdy euro wyjdzie z kryzysu i będzie ukształtowany nowy porządek instytucjonalny eurolandu; a także gdy przygotowana do tego będzie polska gospodarka. Wyjaśnił, że chodzi o to, by uniknąć przedwczesnego wejścia do euro, jak to zrobiły słabe gospodarki: Hiszpania i Portugalia.

Więcej na temat kryzysu strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/belka;polska;wejdzie;do;strefy;euro;dopiero;za;kilka;lat,201,0,956617.html) On wie, czy euro przetrwa i kiedy je przyjmiemy W ocenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki euro jako wspólna europejska waluta przetrwa, a Polska stanie się członkiem strefy euro dopiero za kilka lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t197859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;i;sarkozy;gotowi;zmienic;traktat;ue,131,0,982659.html) Merkel i Sarkozy gotowi zmienić Traktat UE Euroobligacje są niedopuszczalne. Kanclerz Niemiec i prezydent Francji chcą automatycznych sankcji za niedotrzymywanie deficytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/koniec;swiata;przesada;cala;strefa;euro;sie;nie;rozleci,242,0,981746.html) Koniec świata? Przesada. Cała strefa euro się nie rozleci Prof. Dariusz Filar mówi co dla Polski oznacza "unia fiskalna".
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)