Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Kryzys w eurolandzie. Ekonomista odradza wejście w strefę euro

0
Podziel się:

Gospodarka Francji nie rośnie, w kraju postępuje szybko proces dezindustrializacji, bezrobocie młodzieży jest na rekordowym poziomie - wyjaśnił Bernd Lucke, szef partii Alternatywa dla Niemiec.

Kryzys w eurolandzie. Ekonomista odradza wejście w strefę euro
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Szef partii Alternatywa dla Niemiec (AfD)
Bernd Lucke opowiedział się dziś podczas spotkania z zagranicznymi dziennikarzami w Berlinie za wyjściem Francji ze strefy euro. Polsce i innym krajom Europy Środkowej i Wschodniej odradza wprowadzenie waluty euro.

_ Odradzałbym Polsce, podobnie jak innym krajom tego regionu, ale także Szwecji, wchodzenie do strefy euro _ - powiedział Lucke, odpowiadając na pytanie dziennikarza.

Zamiast przyłączenia się do eurolandu niemiecki ekonomista opowiedział się za ustaleniem sztywnego kursu waluty polskiej i innych zainteresowanych krajów do euro, wskazując na przykład Austrii i Holandii sprzed wprowadzenia euro. _ Austriacki szyling i holenderski gulden były trwale związane z niemiecką marką _ - przypomniał Lucke.

Jak podkreślił ekonomista, możliwe jest ustalenie kursu polskiej waluty do euro w relacji jeden do jednego. W porównaniu z członkostwem w strefie euro takie rozwiązanie miałoby tę przewagę, że w razie konieczności kurs można zmienić - wyjaśnił szef Alternatywy dla Niemiec. Lucke jest profesorem makroekonomii na uniwersytecie w Hamburgu.

Szef AfD potwierdził, że jego celem jest stworzenie _ odchudzonej _ strefy euro - bez krajów z południa Europy: Grecji, Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Jego zdaniem umożliwi to tym krajom dewaluację ich walut i pozwoli na opanowanie kryzysu. Po raz pierwszy wyraził też pogląd, że również Francja jest _ kandydatem do opuszczenia eurolandu _. _ Gospodarka Francji nie rośnie, w kraju postępuje szybko proces dezindustrializacji, bezrobocie młodzieży jest na rekordowym poziomie _ - wyjaśnił ekonomista.

Lucke nie wykluczył wyjścia Niemiec ze strefy euro, jeżeli nie uda się przeforsować zapisów zakazujących udziału Berlina w spłacie długów innych krajów. _ W takim przypadku Niemcy powinny powrócić do narodowej waluty, marki _ - powiedział.

AfD powstała w kwietniu na bazie istniejącego od zeszłego roku ruchu obywatelskiego Alternatywa Wyborcza 2013. Jej założyciele to grupa liberalnych i konserwatywnych ekonomistów i publicystów. Oprócz Luckego są wśród nich publicyści Konrad Adam i Alexander Gauland. Wspierają ich specjaliści od finansów Stefan Homburg i Charles Blankart oraz ekonomiści Joachim Starbatty i Dieter Spethmann, autorzy skargi do Trybunału Konstytucyjnego przeciwko pomocy dla Grecji. Obecnie ugrupowanie liczy 16 tys. członków.

W sondażach przeprowadzanych w okresie powstawania partii aż 27 proc. ankietowanych deklarowało, że mogą sobie wyobrazić poparcie w wyborach Alternatywy dla Niemiec. Od dłuższego czasu poparcie dla eurosceptycznej partii oscyluje wokół 3 proc. - poniżej progu wyborczego.

Lucke zarzuca kanclerz Angeli Merkel, że przedstawiając swój program ratowania euro jako _ bez alternatywy _, blokuje publiczną dyskusję w Niemczech i Europie o skutkach tej polityki dla obywateli. Jego zdaniem szefowa rządu celowo pomija w kampanii wyborczej niewygodny z jej punktu widzenia temat, by nie narazić się na utratę głosów.

Alternatywa dla Niemiec zamierza, niezależnie o wyniku wyborów do Bundestagu 22 września, ubiegać się w przyszłym roku o miejsca w Parlamencie Europejskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą zaoszczędzić na polityce prorodzinnej Rząd poinformował, że zamierza zaoszczędzić na polityce prorodzinnej ok. 1,7 mld euro rocznie począwszy od 2016 roku.
Francja wyprowadzi Europę "z niemocy"? - _ Jeśli Europa nie będzie szła naprzód, upadnie lub zostanie wymazana z mapy świata _ - uważa prezydent Francji.
Nowy pomysł dotyczący przyszłości strefy euro Strefa euro powinna mieć swoją reprezentację w międzynarodowych instytucjach gospodarczych i finansowych, zgodnie ze swoim znaczeniem ekonomicznym - ocenił komisarz UE ds. gospodarczych i monetarnych Olli Rehn.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)