Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Europie. Hollande i Letta: czas odstąpić od polityki oszczędności

0
Podziel się:

- Jeśli Europa zatrzyma się w miejscu, upadnie - oświadczył francuski prezydent.

Kryzys w Europie. Hollande i Letta: czas odstąpić od polityki oszczędności
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Premier Włoch Enrico Letta i prezydent Francji Francois Hollande wyrazili w Rzymie przekonanie, że w europejskiej polityce gospodarczej należy odstąpić od linii surowych oszczędności. Chcemy działać razem na rzecz wzrostu - zadeklarowali po rozmowach.

Szczytowi włosko-francuskiemu w Wiecznym Mieście towarzyszyła gwałtowna demonstracja przeciwników budowy kolei dużych prędkości, która ma połączyć Turyn z Lyonem. Manifestanci wywołali starcia z policją, w których rannych zostało siedmiu funkcjonariuszy.

Polityka w Unii nie może sprowadzać się tylko do oszczędności - mówili na konferencji prasowej Letta i Hollande.

_ Jeśli Europa zatrzyma się w miejscu, upadnie _ - oświadczył francuski prezydent. Pytany o to, czy bliska współpraca Rzymu i Paryża oznacza, że zastąpi ona oś Francja-Niemcy, Hollande podkreślił: _ Można utrzymywać dobre relacje z Włochami i zachować takie same z Niemcami _.

_ Nie możemy budować Europy, dzieląc kraje, trzeba je łączyć _ - dodał prezydent.

Obaj przywódcy zapewnili, że za priorytet uważają budowę wspólnej kolei dużych prędkości (TAV) między Turynem a Lyonem, która ma wielu przeciwników we Włoszech, również wśród ekologów.

Od kilku lat dochodzi do gwałtownych protestów przeciwko tej wspólnej inwestycji. Ich organizatorzy uważają ją za groźną dla środowiska naturalnego ingerencję w krajobraz Alp, gdzie powstanie długi tunel.

Manifestacja, zakończona starciami z policją, odbyła się także w środę w centrum Rzymu.

Letta wyraził ubolewanie z powodu tych incydentów i oznajmił, że budowa kolei będzie kontynuowana zgodnie z wyznaczonym kalendarzem prac. Włoski premier ocenił, że inwestycja ta ma strategiczne europejskie znaczenie.

Hollande powiedział, że ma nadzieję na kontynuację rozmów między Air France a Alitalią dla, jak dodał, dobra obu stron. Włoski narodowy przewoźnik potrzebuje partnera oraz inwestora, ponieważ stoi na skraju bankructwa.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)