Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Europie się kończy? Dobre dane z Portugalii

0
Podziel się:

Dynamika wzrostu wyniosła prawie 23 proc. w porównaniu z podobnym okresem w rok temu.

Kryzys w Europie się kończy? Dobre dane z Portugalii
(kadmy/iStockphoto)

W pierwszych czterech miesiącach tego roku na portugalskim rynku zadebiutowało 15 tys. podmiotów gospodarczych. To największa w tym okresie liczba nowych przedsiębiorstw od 2009 r., uznawanego za początek kryzysu finansowego w Portugalii.

Jak poinformował w komunikacie Krajowy Instytut Statystyczny w Lizbonie (INE) od stycznia do kwietnia br. zarejestrowanych zostało prawie 15 tys. nowych spółek, czyli o 21 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r.

_ Najwięcej nowych podmiotów gospodarczych zostało utworzonych w usługach, handlu oraz w gastronomii. W pierwszym z tych sektorów przybyło 4772 firm, zaś w dwóch pozostałych odpowiednio 2317 i 1549. Średnia dynamika wzrostu wyniosła w nich prawie 23 proc. w porównaniu z podobnym okresem w ub.r. _, odnotował INE.

Jeszcze wyższa dynamika rejestracji nowych podmiotów gospodarczych miała miejsce w portugalskim sektorze budowlanym oraz w przemyśle przetwórczym. Powstało w nich odpowiednio 1238 i 1233 nowych przedsiębiorstw, czyli o 24 proc. więcej niż ub.r.

_ Sektorem o zdecydowanie największej dynamice otwarć nowych spółek jest w tym roku rolnictwo. Od stycznia do kwietnia br. zarejestrowanych zostało w nim 826 nowych firm, czyli o 49 proc. więcej podmiotów, niż przed rokiem _, oszacował INE.

Według danych portugalskiego urzędu statystycznego, czołowe dla nowej przedsiębiorczości sektory były również dziedzinami gospodarki, w których upadło w tym roku najwięcej spółek. W okresie styczeń-kwiecień br. zamknięto w Portugalii 5095 firm, zaś dodatkowych 2029 zostało uznanych za niewypłacalne.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy padają na potęgę. W tych branżach jest najgorzej Liczba bankructw wzrosła o ponad 40 procent w porównaniu z 2011 rokiem.
Niemcy będą wspierać portugalski biznes Szef portugalskich finansów przyznaje, że obecnie rozwój portugalskich firm jest hamowany poprzez wysokie odsetki. Niemiecka linia kredytowa ma to zmienić
30 tysięcy urzędników trafi tam na bruk Planowane reformy mają dać do 2015 roku oszczędności rzędu 4,8 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)