Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Europie. To Rosja pomoże Cyprowi wyjść z długów

0
Podziel się:

Na Cyprze zarejestrowane są między innymi wielkie rosyjskie koncerny naftowe i metalurgiczne.

Kryzys w Europie. To Rosja pomoże Cyprowi wyjść z długów
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

- _ Rosja jest gotowa udzielić Cyprowi kolejnej pożyczki w wysokości do 5 mld euro _ - oświadczył przedstawiciel rosyjskiego banku centralnego Paweł Miedwiediew. Rosną obawy, że Cypr jako kolejne państwo UE będzie zmuszone zwrócić się o pomoc finansową.

Jeśli Cypr zwróci się do Rosji z taką prośbą, według wszelkiego prawdopodobieństwa zostanie ona spełniona - powiedział Miedwiediew, który jest doradcą szefa rosyjskiego banku centralnego Siergieja Ignatiewa.

Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że dotychczas nie otrzymało od Cypru wniosku o udzielenie pożyczki.

W grudniu 2011 roku Cypr zaciągnął u Rosji ponad 2,5 mld euro pożyczki na 4,5 roku. Wyspiarski kraj został do tego zmuszony zbyt wysokimi kosztami finansowania długu na rynku.

Na Cyprze, który przyciąga zagraniczne przedsiębiorstwa 10-procentowym podatkiem CIT, zarejestrowane są wielkie rosyjskie koncerny naftowe, metalurgiczne i inne, które część swych środków zdeponowały w miejscowych bankach. - _ Dlatego Rosja chce w miarę możliwości uniknąć krachu cypryjskiego systemu bankowego _ - podkreśla analityk Andriej Czerniawski.

Tymczasem w strefie euro rośnie presja na Cypr, by zwrócił się o pomoc dla drugiego co do wielkości Cyprus Popular Banku, którego tarapaty są konsekwencją kryzysu zadłużenia w Grecji. Na jego dokapitalizowanie potrzeba równowartości 10 proc. cypryjskiego PKB (ok. 1,8 mld euro). Termin mija 30 czerwca.

Cypryjski minister finansów Wasos Sziarlis w poniedziałek dał do zrozumienia, że Cypr poprosi o międzynarodową pomoc finansową zarówno dla banków jak i dla państwa jeszcze przed końcem czerwca.

Rząd Cypru ma kłopoty z zapewnieniem sobie finansowania na rynkach, bowiem dwie z trzech głównych światowych agencji obniżyły jego rating do statusu śmieciowego. Kraj utrzymuje płynność właściwie tylko dzięki preferencyjnemu kredytowi od Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zadali poważny cios kolejnemu krajowi strefy euro Nie tylko hiszpański sektor bankowy budzi duże obawy na rynkach finansowych.
Po Hiszpanii oni poproszą o miliardy euro? Są tego blisko W ostatnich dniach podjęto decyzję o dofinansowaniu hiszpańskich banków kwotą 100 mld euro.
Ten kraj bojkotuje przewodnictwo w Unii Turcja nie weźmie udziału w żadnym spotkaniu zorganizowanym pod przewodnictwem Cypru, gdy kraj ten przejmie w lipcu prezydencję Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)