Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w portugalii
31.10.2012 19:07

Kryzys w Europie. Tutaj pracę straci 650 tysięcy osób

Największy odsetek bezrobotnych notowany jest wśród młodzieży. Wynosi ponad 35 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(shotbydave/iStockphoto)

Od 2008 do 2013 roku w Portugalii zostanie zlikwidowanych łącznie 650 tys. miejsc pracy. Winnym redukcji etatów jest postępujący kryzys gospodarczy - wynika z raportu przygotowanego przez Radę Społeczno-Ekonomiczną (CES).

Jak odnotowali eksperci rządowej agendy, rozpoczęte w tym roku w licznych portugalskich firmach procedury upadłościowe doprowadzą w 2013 r. do blisko 2-procentowego zmniejszenia liczby etatów wobec br.

Według dokumentu, w ciągu trzech kwartałów 2012 r. w Portugalii zbankrutowało 4700 firm, czyli o 53 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Najwięcej upadłości miało miejsce w handlu detalicznym.

W przygotowanym raporcie eksperci CES wskazali, że rządowy projekt budżetu na 2013 r. nie zawiera wystarczających mechanizmów, aby bronić portugalskich pracowników przed bezrobociem, a także osób bez pracy przed popadnięciem w ubóstwo.

Ekonomiści CES wskazali również, iż wbrew wcześniejszym przewidywaniom interwencja zewnętrzna w portugalską gospodarkę miała znikomy wpływ na rynek pracy.

_ Podpisane w maju ub.r. porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Gospodarczym (MFW) oraz Unią Europejską (UE) o pomocy kredytowej nie zahamowało negatywnej tendencji na rynku pracy. Szacujemy, że w latach 2011-2013 w Portugalii będzie o 430 tys. miejsc pracy mniej niż w 2008 r. _ - poinformował Rui Martinho z Rady Społeczno-Ekonomicznej.

W 2008 r., w pierwszym roku kryzysu, w Portugalii było prawie 5,2 mln miejsc pracy.

Z opublikowanych danych Eurostatu wynika, że w Portugalii 15,7 proc. osób zdolnych do pracy pozostaje bez zatrudnienia. Największy odsetek bezrobotnych notowany jest wśród młodzieży - 35,1 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Szybki wzrost bezrobocia. Rząd ma sposób Niemal 40 procent młodych Portugalczyków jest bez pracy. Na wspieranie zatrudnienia rząd chce wydać 350 milionów euro.
Tego jeszcze nie było. Emigrują do Afryki Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat.
25 proc. bezrobocia w kraju UE. Będzie gorzej Stopa bezrobocia w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii wzrosła do rekordowo wysokiego poziomu 25,02 proc.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz