Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji - rząd chce zmusić posiadaczy obligacji do ustępstw

0
Podziel się:

Grecy szykują kontrowersyjną ustawę. Wielu może na tym stracić.

Kryzys w Grecji - rząd chce zmusić posiadaczy obligacji do ustępstw
(PAP/EPA)

Rząd Grecji zapowiedział zgłoszenie w parlamencie projektu ustawy, która zmusiłaby prywatnych posiadaczy greckich obligacji do ich wymiany na papiery o niższej wartości, gdyby skala dobrowolnego udziału w tej operacji okazała się niedostateczna.

[Na zdjęciu premier Grecji Lucas Papademos]

_ Grecki rząd skieruje wkrótce do parlamentu projekt ustawy, która w razie uchwalenia wprowadzi ustaloną przez Radę Ministrów Republiki Greckiej klauzulę wspólnego działania w odniesieniu do wymagalnych, wyemitowanych na podstawie greckiego prawa obligacji Republiki Greckiej _ - głosi komunikat ministerstwa finansów.

_ Jeśli zostanie uchwalona, ustawę tę można będzie w razie potrzeby użyć przy realizowaniu transakcji PSI (private sector involvement - uczestnictwa sektora prywatnego) w celu osiągnięcia takiego ich poziomu, jaki przewiduje komunikat ze szczytu Unii Europejskiej z 26 października 2011 roku _ - dodał resort finansów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/196/m204484.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;portugali;to;oni;beda;nastepni,253,0,1029117.html) *Po Grecji ten kraj będzie następny * Kolejne bankructwo pogrąży giełdy mocniej niż kłopoty Aten. Ratunku nie widać, bo strefa euro nie chce pomagać kolejnym państwom. Jak zaznacza agencja dpa, takie posunięcie greckiego rządu było oczekiwane, a usankcjonowało je osiągnięte w nocy z poniedziałku na wtorek porozumienie ze skupiającym znaczną część największych światowych banków komercyjnych Instytutem Finansów Międzynarodowych (IIF).

Przyjęty na październikowym szczycie UE model konwersji greckiego zadłużenia przewiduje jego zmniejszenie z obecnych około 160 proc. produktu krajowego brutto do 120 proc. PKB w roku 2020.

Od tygodni pojawiają się spekulacje, że mimo zasadniczej zgody na konwersję mogą się jej przeciwstawić przede wszystkim fundusze hedgingowe. Nie jest wykluczone, że w razie uchwalenia ustawy zostanie ona przez te fundusze zaskarżona, ale nie powinno to zablokować działań greckiego rządu w wymiarze krótko- i średnioterminowym.

O Kryzysie w Grecji czytaj w Money.pl
"Problemy Grecji nie znikną, będzie zadłużona" Paweł Cymcyk podkreśla, że miliardowa pożyczka jest kolejnym kołem ratunkowym, ale stała poprawa sytuacji finansowej tego kraju zależy od samych Greków.
Takie będą efekty bankructwa Grecji Nikt, kto nie zgadza się z programem oszczędności, nie może pozostać w rządzie - oświadczył Lukas Papademos.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)