Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji dotknie po kieszeniach podatników strefy euro?

0
Podziel się:

Już raz prywatni wierzyciele, czyli banki, firmy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne zgodziły się darować Atenom ponad 100 miliardów euro. Co będzie teraz?

Kryzys w Grecji dotknie po kieszeniach podatników strefy euro?
(AP/Fotolink/East News)

Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny chcą po raz kolejny umorzyć część greckiego długu - donosi niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _. Pomysł budzi jednak sprzeciw w Niemczech.

aktualizacja: 15:33

Grecji już raz umorzono cześć zadłużenia. Na początku roku prywatni wierzyciele, czyli banki, firmy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne zgodziły się darować Atenom ponad 100 miliardów euro. Teraz rozważane jest kolejne cięcie długu. Ale tym razem jego ciężar mieliby ponieść wierzyciele publiczni, czyli przede wszystkim kraje strefy euro. Jak donosi _ Der Spiegel _ na takie rozwiązanie naciska tak zwana _ Trojka _ czyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Propozycja budzi jednak sprzeciw, m.in w Niemczech. Władze w Berlinie twierdzą, że umorzenie greckiego długu byłoby sprzeczne z prawem. _ Der Spiegel _ przypomniał niedawną wypowiedź niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble. Jego zdaniem prawo budżetowe zabrania przekazywania nowych pieniędzy krajowi, który nie jest w stanie spłacać aktualnego zadłużenia. Za bardziej realistyczny uznał pomysł wdrożenia programu skupu zadłużenia, czyli skupowania za nowe kredyty dawnych papierów dłużnych po cenie rynkowej.

Według trojki rząd Grecji zrealizował dotychczas tylko 60 proc. uzgodnionych z wierzycielami reform. 20 proc. jest przedmiotem debat w koalicji rządowej w Atenach, natomiast pozostałe 20 proc. _ leży odłogiem _. Raport przewiduje 150 propozycji dalszych reform, w tym liberalizację przepisów dotyczących zwolnień pracowników, obniżenie pensji minimalnej, zniesienie przywilejów wielu grup zawodowych.

Pogrążona w kryzysie finansowym Grecja zobowiązała się wobec swoich wierzycieli do zredukowania deficytu budżetowego poniżej unijnego pułapu 3 proc. PKB w 2014 r. By osiągnąć ten cel, grecki rząd przygotował pakiet reform, przewidujący drastyczne oszczędności w wysokości 13,5 mld euro. Pozytywna ocena polityki reform Grecji przez trojkę jest warunkiem przekazania temu państwu następnej raty kredytu z programu pomocowego, wynoszącej 31,5 mld euro. Bez tego zastrzyku finansowego Grecji grozi niewypłacalność. Rząd w Atenach zabiega o wydłużenie czasu na realizację reform o dwa lata.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja nie jest w tak dobrej sytuacji, jak sądzi Sensacyjne informacje ministra finansów o wypracowanych porozumieniach zdementowały MFW, EBC i KE.
Spór ws. Grecji. Co z kolejną transzą pomocy finansowej? Eksperci poprosili ministrów finansów strefy euro o dodatkowe dwa lata na wdrożenie oszczędności.
Trojka zakończyła misję w Grecji. I co dalej? Eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz MFW skończyli negocjacje z rządem Aten. Zobacz, czy doszli do porozumienia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)