Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla grecji
18.07.2013 08:55

Kryzys w Grecji. Parlament przystał na warunki Unii

Ustawa ogranicza przerost zatrudnienia w liczącym 700 tys. pracowników sektorze publicznym, postrzeganym jako skorumpowany i niewydajny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

1/7

fot: PAP/EPA

Grecki parlament przyjął nowe środki oszczędnościowe, obejmujące między innymi likwidację tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym. Oszczędności domagali się od Aten zagraniczni wierzyciele w zamian za dalszą pomoc finansową.

Kontrowersyjną ustawę poparło 153 deputowanych spośród 293 obecnych na sali. W tym czasie przed parlamentem przeciwko reformom protestowało ok. 5 tys. osób. Także w poprzednich dniach tysiące Greków wychodziły na ulice, by sprzeciwić się planom rządu.

Gabinet premiera Antonisa Samarasa przyrzekł reformy międzynarodowym wierzycielom z UE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego w zamian za pomoc w wysokości 6,8 mld euro.

Ustawa ogranicza przerost zatrudnienia w liczącym 700 tys. pracowników sektorze publicznym, postrzeganym jako skorumpowany i niewydajny. W ramach zatwierdzonych zmian w 2013 roku pracę straci 4 tys. urzędników, a w 2014 roku kolejne 11 tys.

Ponadto do końca września 12,5 tys. osób zostanie wysłanych na przymusowy urlop, który może zakończyć się zwolnieniem. W tym czasie osoby te będą otrzymywać 75 proc. wynagrodzenia. Jeśli w ciągu ośmiu miesięcy nie znajdą zatrudnienia w jednej z pozostałych instytucji państwowych, zostaną zwolnione. Do końca roku planem tym objętych zostanie 25 tys. osób. Pierwszymi pracownikami, których dotkną te zmiany, będą nauczyciele i pracownicy policji municypalnej.

Minister ds. reformy administracyjnej Kyriakos Micotakis wzywał parlament do natychmiastowego podjęcia _ trudnych decyzji _. Argumentował, że w przeciwnym razie Grecja nie otrzyma kolejnej transzy pomocy. Mówił, że obecnie administracja jest _ nieskuteczna i biurokratyczna _, a kraj musi się modernizować.

Ustawa wprowadza także środki oszczędnościowe w odniesieniu do lokalnych władz, które stracą część kompetencji na rzecz władz centralnych.

W ramach reform ustalonych z pożyczkodawcami deputowani poparli również zwiększenie podatku na produkty luksusowe.

Ponadto dziś w nocy parlamentarzyści przyjęli nowy kodeks podatkowy. Punktem, który wzbudzał największy sprzeciw, było zwolnienie z obowiązku płacenia podatków przedstawicieli organizacji międzynarodowych, którzy mieszkają w Grecji. Jak pisze agencja EFE, chodzi m.in. o organizacje wchodzące w skład trojki.

Głosowanie było politycznym testem dla konserwatywnego premiera Samarasa, od kiedy w ubiegłym miesiącu koalicję rządzącą opuściła mała lewicowa partia.

Do głosowania doszło kilka godzin przed wizytą niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego w Atenach. Będzie on rozmawiał z Samarasem m.in. na temat niemieckiego programu wsparcia dla małych i średnich greckich firm. Będzie to pierwsza wizyta Schaeublego w Grecji od wybuchu kryzysu długu publicznego w kraju w 2009 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/m219956.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecja;dostanie;wiecej;czasu;na;wprowadzenie;ciec;budzetowych,84,0,1158996.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zanim pieniądze, dostaną więcej czasu na... Rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Gerry Rice ogłosił w czwartek, że widzi "solidne argumenty" przemawiające za przedłużeniem czasu przyznanego Grecji na przeprowadzenie cięć budżetowych, które są warunkiem uzyskania kolejnej transzy pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m244360.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;samaras;obiecuje;rodakom;koniec;wyrzeczen,234,0,1150442.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grecja skończy z cięciami. Premier obiecał Antonis Samaras zapewnił swoich rodaków, że przygotowywany przez jego rząd program oszczędnościowy będzie ostatnim tak drastycznym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m243815.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;nie;daje;grekom;zludzen;musza;to;zrobic,102,0,1147238.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Merkel nie daje Grekom złudzeń. Muszą to zrobić Niemiecka kanclerz opowiada się za pozostaniem Grecji w strefie euro.
Tagi: pomoc dla grecji, samaras, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz