Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Polska nie musi się przejmować

0
Podziel się:

Polska nie jest państwem, które musiałoby się tym przejmować bardziej niż inne kraje UE - uważa Donald Tusk.

Kryzys w Grecji. Polska nie musi się przejmować
(Reporter Poland)

- _ Trwa gorączkowe poszukiwanie scenariusza dla Grecji. Ale nie ma dzisiaj żadnego formalnego planu skłonienia Grecji do wystąpienia ze strefy euro _ - uważa premier Donald Tusk.

Podczas konferencji prasowej w Poznaniu premier podkreślił, że znalezienie rozwiązania na problemy Grecji_ jest szczególnie ważne w sytuacji, kiedy jeden z liderów politycznych, domniemany faworyt powtórzonych wyborów dość wyraźnie mówi, że nie będzie zainteresowany respektowaniem dotychczasowych umów greckich ze strefą euro, całą Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym _.

Jak w takiej sytuacji potraktować Grecję?_ - Europa ma z tym problem - traktatowy, prawny - nie ma dzisiaj żadnego formalnego, oficjalnego, deklaratywnego planu skłonienia Grecji do wystąpienia ze strefy euro, ale w wielu europejskich stolicach symuluje się takie sytuacje. Analizy prawne, jak mogłoby do tego dojść, trwają _ - mówił Tusk.

Jak dodał, Polska nie jest państwem, które musiałoby się tym wyraźnie bardziej przejmować niż inne kraje UE. _ - Mówię to najdelikatniej, jak potrafię _ - podkreślił szef rządu.

Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski na konferencji w Warszawie podkreślił, że już podczas swojego wykładu w Berlinie w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej mówił o zagrożeniu strefy euro i związanym z nim zagrożeniem dla Polski.

_ - Niektórzy uważali, że było to zbyt alarmistyczne. Mam nadzieję, że dzisiaj doceniają, że niestety zidentyfikowałem bardzo poważny problem, który odsunął się w czasie, ale wcale nie zniknął. Nie jesteśmy członkami grupy euro, ale życzymy jej dobrze, bo kiedyś chcemy do niej wstąpić _ - powiedział Sikorski.

Dodał, że greckie władze _ zrobiłyby dobrze, gdyby śledziły dyskurs polityczny w Europie _. _ Konieczność respektowania zawartych umów oznacza, że bardzo łatwo można źle skalkulować ryzyko _ - podkreślił.

Minister podkreślił także, że podzielamy północnoeuropejską filozofię odpowiedzialności finansowej. - Ż_ aden kraj nie ma prawa żyć na koszt innych - podkreślał minister. Jego zdaniem, to, co ma miejsce w Grecji, jest tym, o czym mówił Stefan Kisielewski: to w pewnym sensie nie jest kryzys, tylko rezultat. _Jego zdaniem, sytuacja Grecji powinna być przestrogą dla tych, którzy sprzeciwiają się reformom w naszym kraju.

_ - Musimy utrzymać kurs na reformy: zmniejszanie deficytu, trzymanie długu w ryzach, przeprowadzenie reformy emerytalnej. Ci, którzy próbują sparaliżować Sejm w procesie reform świadomie lub nie, działają na rzecz tego, żeby Polska za ileś lat miała podobny problem. Na to nie ma zgody _ - powiedział Sikorski.

W Grecji zaprzysiężono dziś tymczasowy rząd Panajotisa Pikramenosa, który ma przygotować nowe wybory parlamentarne oraz parlament, który rozwiąże się najpóźniej w sobotę, aby umożliwić przeprowadzenie nowego głosowania. Rząd złożony z 17 ministrów będzie funkcjonował do 17 czerwca, tj. do dnia, w którym odbędą się nowe wybory.

Po przedterminowych wyborach parlamentarnych 6 maja Grecja znalazła się w politycznym impasie, gdyż dwie dominujące dotąd na politycznej scenie partie - konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK - utraciły zdolność do stworzenia większościowej koalicji, która kontynuowałaby uzgodniony z zagranicznymi kredytodawcami program sanacji finansów publicznych.

Przejściowy rząd nie będzie mógł składać w imieniu Grecji żadnych istotnych zobowiązań politycznych.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji
"Tak się nie traktuje greckich przyjaciół" Premier Luksemburga podkreśla, że tak się nie traktuje przyjaciół.
Europa szykuje się na Grexit. Niemcy zapłacą 80 mld euro, a inni... Szef KE Jose Barroso dołączył do polityków, którzy grożą Atenom.
Grecja radzi sobie lepiej. Co z Niemcami? - _ Władze w Atenach dokonały wiele aby przezwyciężyć kryzys zadłużeniowy, ale to jeszcze za mało _ - uważa szef Rady Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)