Notowania

kryzys w grecji
07.09.2012 20:07

Kryzys w Grecji. Żąda od nich rezultatów, ale nadal w strefie euro

Tylko wtedy Europa pozostanie zaangażowana na jej rzecz - powiedział Szef Rady Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zażądał od Grecji _ rezultatów _, zaznaczając, że jej przyszłość widzi w strefie euro. Van Rompuy mówił o tym w Atenach, gdzie spotkał się z premierem Grecji Antonisem Samarasem.

_ - Przyszłość Grecji jest w strefie euro. Tak długo, jak Grecja pozostanie zaangażowana na rzecz (realizacji) swoich celów i będzie uzyskiwać rezultaty, instytucje europejskie i każde z państw członkowskich pozostaną zaangażowane na jej rzecz _ - oświadczył Van Rompuy.

Samaras ze swej strony poprosił o wypłacenie na czas kolejnej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 31,5 mld euro. Podkreślił, że ma to wielkie znaczenie dla odzyskania przez jego kraj płynności finansowej.

Jak zauważa agencja AFP, Van Rompuy powtórzył w Atenach to, co mówili wcześniej po rozmowach z Samarasem szef strefy euro Jean-Claude Juncker i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Wizyta Van Rompuya w Atenach zbiega się w czasie z przybyciem do Grecji przedstawicieli tzw. trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które udzieliły Grecji pomocy finansowej. Oczekiwany na początku października raport trojki ma podsumować podjęte dotychczas przez Ateny reformy budżetowe i ocenić, czy czynią one sensownym udzielanie dalszych pożyczek.

Wczoraj poznaliśmy dane na temat bezrobocia w Grecji. Wzrosło ono w czerwcu do ponad 24,4 procent. Oznacza to, że bez pracy jest tam ponad 1,2 miliona ludzi.

Według najnowszych danych, od maja zatrudnienie straciło ponad 50 tysięcy Greków, od czerwca 2011 roku - w sumie 358 tysięcy ludzi. Najwięcej problemów ze znalezieniem pracy mają osoby w wieku poniżej 24 lat. Bezrobocie w tej grupie sięgnęło 55 procent. Większe trudności na rynku pracy mają kobiety. Według raportu, od 2007 roku liczba bezrobotnych Greków wzrosła prawie trzykrotnie.

Związki zawodowe ostrzegają, że stopa bezrobocia wzrośnie do poziomu 30 procent, jeśli grecki rząd będzie konsekwentnie wprowadzał plan oszczędnościowy, nałożony przez zagranicznych wierzycieli z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Rząd w Atenach powinien przyjąć nowy pakiet oszczędności budżetowych na łączną kwotę ponad 11,5 mld euro, które ma zrealizować w latach 2013-14. Ten pakiet już wzbudził emocje wśród związków zawodowych i opozycji. Samaras chce, by jego krajowi zapewniono więcej czasu na realizację tego programu.

Czytaj więcej w Money.pl
Janusz Lewandowski: W sprawie unijnych pieniędzy mam wiele złych wiadomości Komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu ujawnia, ile możemy stracić na buncie największych płatników.
Tam strajkują nawet policjanci. Zablokowali... Jeszcze dziś planowane są w centrum Aten protesty policji, strażaków i straży przybrzeżnej.
Rośnie poparcie dla rasistów w Grecji Poparcie dla skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka przekroczyło po raz pierwszy 10 procent
Tagi: kryzys w grecji, herman van rompuy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz