Notowania

kryzys w hiszpanii
10.07.2012 21:15

Kryzys w Hiszpanii. 70 proc. młodych ludzi nadal mieszka z rodzicami

Siedem na dziesięć osób w wieku od 20 do 29 lat wciąż mieszka z rodzicami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Demotix/EDU BAYER/Reporter)

Kryzys jeszcze bardziej opóźnił moment, w którym młodzi Hiszpanie usamodzielniają się. Siedem na dziesięć osób w wieku od 20 do 29 lat wciąż mieszka z rodzicami - wynika z opublikowanego we wtorek raportu przygotowanego przez Fundację La Caixa.

Badanie zatytułowane _ Przejście młodych ludzi do dorosłości. Kryzys ekonomiczny i późna emancypacja _ ukazuje, że kryzys jeszcze bardziej uwidocznił hiszpański model późnego opuszczania rodzinnego domu. Średni wiek, w którym Hiszpanie wyprowadzają się od rodziców to 29 lat, podczas gdy np. młodzi Finowie robią to już w wieku 23 lat.

_ - Choć Hiszpanów w porównaniu do innych Europejczyków zawsze charakteryzowało późne usamodzielnianie się, to teraz ten moment jest wymuszony _ - wyjaśnił autor raportu Antonio Lopez.

W 2005 r. 40,7 proc. młodych w wieku 16-34 lat wciąż mieszkało z rodzicami, a w 2011 r. było ich już 44,1 proc. W przedziale wiekowym 20-29 lat z rodzicami mieszka ponad 67 proc. osób.

Wpływ kryzysu i bezrobocie sprawia, że wielu młodych, którzy nie są w stanie spłacać hipoteki lub płacić za wynajem, jest zmuszonych wrócić do rodziców.

W ostatnich latach w Hiszpanii odnotowuje się spadek liczby domostw prowadzonych przez młodych ludzi - z 16,4 proc. w 2008 do 14,5 proc. w 2011 r. Główne powody to wzrost bezrobocia wśród młodych i niepewny rynek pracy.

W 2011 r. 18 proc. Hiszpanów w wieku od 25 do 29 lat było bezrobotnych. W przedziale wiekowym od 20 do 24 lat bez pracy było 44,4 proc. Hiszpanów. W Holandii bezrobocie wynosi w tych przedziałach wiekowych odpowiednio 5,2 proc. oraz 2,8 proc.

Jednak niemal powszechne stosowanie czasowych umów o pracę i niepewność na rynku pracy sprawiają, że nawet młodzi, którzy mają zatrudnienie, nie mogą się usamodzielnić. Z raportu Fundacji La Caixa wynika, że 18,7 proc. pracujących Hiszpanów w wieku od 30 do 34 lat i 43,9 proc. w wieku od 25 do 29 lat wciąż mieszka z rodzicami.

Czytaj więcej o kryzysie w Hiszpanii w Money.pl
Oni już mają sposób na kryzys w Hiszpanii Minister gospodarki przedstawił swój plan ratunkowy zatwierdzony na posiedzeniu rządu jako jeden z jego priorytetów.
Zaskakująca decyzja unijnych decydentów. Hiszpańskie banki bez pomocy _ - Lepiej robić rzeczy dobrze niż w pośpiechu - _powiedział szef Europejskiego Banku Centralnego. Jak zareagują rynki?
Będą kolejne pożyczki? Kryzys opóźnia reformy Grecja, Hiszpania i Cypr - to ich sytuacja będzie głównym tematem spotkania ministrów finansów strefy euro w Brukseli.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz