Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Policja strzelała w demonstrantów gumowymi kulami

0
Podziel się:

Na ulice Madrytu tej nocy wyszło około stu tysięcy mieszkańców. Protestowali przeciwko drastycznym oszczędnościom.

Kryzys w Hiszpanii. Policja strzelała w demonstrantów gumowymi kulami
(PAP/EPA)

Hiszpańska policja użyła gumowych kul w celu rozpędzenia uczestników wielkiej antyrządowej demonstracji w Madrycie. Nie ma doniesień o rannych.

Do starć doszło na leżącym w centrum stolicy Hiszpanii placu Puerta del Sol. Według informacji służb porządkowych tłum próbował przełamać barierki i kordon dzielący go od gmachu parlamentu. Interweniowali policjanci; oprócz gumowych kul użyli też pałek.

Antyrządowe manifestacje odbywały się w czwartek w 80 miastach Hiszpanii. Ich uczestnicy protestowali przeciw przyjętemu tego dnia przez parlament najsurowszemu planowi oszczędnościowemu w historii kraju.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/219851.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/hiszpania;leczy;sie;klinem;a;kaca;beda;mieli;,252,0,1112060.html) *Hiszpania leczy się klinem. A kaca będą mieli... * O niezdrowych tendencjach na Półwyspie Iberyjskim, pisze Maciej Rynkiewicz.

W Madrycie według związków zawodowych w marszu protestacyjnym wzięło udział około 100 tys. osób, reprezentujących niemal wszystkie grupy zawodowe i społeczne.

Hiszpański plan oszczędnościowy zakłada podniesienie podatków, zmniejszenie pensji pracownikom sfery budżetowej i obniżenie zasiłków dla bezrobotnych. Celem planu jest zaoszczędzenie w ciągu dwóch lat 65 mld euro i obniżenie w 2014 roku deficytu Hiszpanii do 2,8 proc. PKB, czyli do poziomu wymaganego przez Brukselę.

Hiszpania: Antyrządowa demonstracja w Madrycie

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/hiszpania-antyrzadowa-demonstracja-w-madrycie-g466122.html) Zobowiązanie się do redukcji deficytu było niezbędne, aby Hiszpania dostała pomoc od strefy euro, mającej na celu uzdrowienie systemu bankowego. W piątek eurogrupa ma ostatecznie zaakceptować tę pomoc.
Czytaj więcej o sytuacji w Hiszpanii w Money.pl
Będzie pomoc dla banków? Zapadła kluczowa decyzja _ Kryzys w hiszpańskim sektorze bankowym zagraża stabilności całej strefy euro _ - uważa niemiecki minister finansów.
Król zabiega o kontrakty dla firm swojego kraju Król Juan Carlos ma przekonać rosyjskich przywódców, aby to hiszpańskie firmy m.in. zbudowały i wyposażyły superszybką kolej mającą połączyć Moskwę z Petersburgiem i Jekaterynburgiem.
Hiszpanie uciekają z kraju. Czego się obawiają? Aż 44 procent więcej mieszkańców Hiszpanii emigruje do innych państw.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)