Notowania

kryzys w hiszpanii
17.10.2012 19:50

Kryzys w Hiszpanii. Tysiące licealistów i studentów przeciwko cięciom budżetowym

Pod hasłami szkoła publiczna dla wszystkich tysiące studentów i licealistów wyszły w środę na ulice Madrytu i innych miast Hiszpanii, by protestować przeciwko cięciom budżetowym, które dotykają też edukację.

Podziel się
Dodaj komentarz
((Demotix/EDU BAYER/Reporter))

*Pod hasłami _ szkoła publiczna dla wszystkich _ tysiące studentów i licealistów wyszły w środę na ulice Madrytu i innych miast Hiszpanii, by protestować przeciwko cięciom budżetowym, które dotykają też edukację. *

_ - Pieniądze bankierów dla pracowników szkół _ - skandowali młodzi ludzie, z których wielu było ubranych w zielone T-shirty; stroje te stały się symbolem manifestacji organizowanych na wezwanie Zrzeszenia Studentów.

Około 3 tysięcy osób manifestowało w Barcelonie, kilka tysięcy - w Walencji ich pochody odbywają się w ramach trzydniowego strajku studentów i uczniów, który ma się zakończyć jutro manifestacją. Mają na nią przybyć też nauczyciele i rodzice.

Demonstrujący protestują przeciwko zwolnieniom wykładowców i nauczycieli, co prowadzi do przepełnienie klas i sal wykładowych. Studenci skarżą się też na podwyżki wpisowego._ - Koszty wzrosły drastycznie; w ubiegłym roku wpisowe wynosiło 700 euro, a w tym roku - 1300 euro _ - mówi studentka dziennikarstwa, 21-letnia Laura Ruiz.

Zaangażowany w przeprowadzenie bezprecedensowej kuracji oszczędnościowej rząd Mariano Rajoya chce zaoszczędzić 150 mld euro w latach 2012-2014. Plan wynikający z projektu budżetu na przyszły rok obejmuje cięcia i oszczędności wartości 65 mld euro, o których rząd poinformował już w lipcu. Zakłada m.in. ograniczenie wydatków w budżetówce, służbie zdrowia i edukacji, mniejsze budżety regionów oraz większe wpływy z podatku VAT.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk rodziców: Chcą protestować do skutku Dzisiaj do szkół mają nie pójść uczniowie, jutro na ulice hiszpańskich miast wyjdą ich rodzice, którzy będą żądali zmiany polityki wobec szkół publicznych.
Czeka ich zapaść gospodarcza? Jest raport Zdaniem autorów, najlepszym wyjściem byłoby przyjęcie propozycji szefa Europejskiego Banku Centralnego polegającej na zakupie hiszpańskich obligacji.
Bogaci w Hiszpanii nie chcą płacić Madrytowi Kilkadziesiąt tysięcy ludzi protestowało dziś w Barcelonie w dniu święta Katalonii, przeciwko wyższym wpłatom na rzecz rządu centralnego.
Tagi: kryzys w hiszpanii, mariano rajoy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz