Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. W Madrycie demonstrują przeciwko oszczędnościom

0
Podziel się:

Ponad tysiąc policjantów, strażaków i innych pracowników budżetówki protestowało w Madrycie przeciwko oszczędnościom planowanym przez rząd.

Kryzys w Hiszpanii. W Madrycie demonstrują przeciwko oszczędnościom
(Demotix/EDU BAYER/Reporter)

Ponad tysiąc policjantów, strażaków i innych pracowników budżetówki protestowało * *w Madrycie przeciwko oszczędnościom planowanym przez rząd. To jedna z

mnożących się w Hiszpanii manifestacji - spontanicznych, jak i organizowanych przez związki.

Zwołaną poprzez sieci społecznościowe, głównie Twitter, manifestację w Madrycie zatrzymała w drodze pod parlament policja w pełnym rynsztunku.

W zeszłym tygodniu rząd premiera Mariano Rajoya zapowiedział m.in. zawieszenie wypłacanych przed Bożym Narodzeniem _ trzynastek _, co równa się spadkowi o 7 proc. rocznego wynagrodzenia, podniesienie VAT-u z obecnych 18 do 21 proc., a w grupie artykułów objętych obniżonym podatkiem - z 8 do 10 proc., obniżenie zasiłków dla bezrobotnych po sześciu miesiącach. Pensje pracowników służb publicznych zmniejszono o 5 proc. już w 2010 roku, a stopa bezrobocia sięga obecnie blisko 25 proc.

Rząd chce zaoszczędzić 65 mld euro, by spełnić wymogi Brukseli i Międzynarodowego Funduszu Walutowego poprzez zmniejszenie deficytu publicznego do 6,3 proc. w tym roku, 4,5 proc. w 2013 r. i 2,8 proc. w 2014 roku.

_ - To nie do zniesienia. Problemów hiszpańskiego państwa nie spowodowali pracownicy. To nie nasza wina. Żadnej w tym logiki. To wstyd i niesprawiedliwość _ - powiedział 28-letni pielęgniarz, który do Madrytu przyjechał z regionu Kastylia-La Mancha.

_ - Te posunięcia zrujnują Hiszpanię. Nie konsumujemy, już nie kupujemy. Musimy wyjść na ulice, nie możemy tak dalej siedzieć _ - dodaje 57-letni pracownik administracji regionalnej.

Już w niedzielę wieczorem tysiące manifestantów przemaszerowały przez centrum Madrytu. Tak jak w zeszłym tygodniu, na znak protestu, pracownicy administracji w centrum stolicy mają codziennie do środy w czasie przerwy na kawę wychodzić na zewnątrz budynku.

Dwa główne hiszpańskie związki zawodowe, CCOO i UGT, zaapelowały o przeprowadzenie w czwartek kolejnej manifestacji przeciwko oszczędnościom. Sekretarz generalny CCOO Ignacio Fernandez Toxo zapowiedział w poniedziałek, że kolejny strajk generalny będzie nieunikniony, jeśli rząd utrzyma wszystkie zaplanowane środki.

W środę podczas protestu górników w Madrycie co najmniej dwie osoby odniosły obrażenia w wyniku starć z policją podczas kilkutysięcznej demonstracji przeciwko zmniejszeniu o dwie trzecie pomocy rządowej dla przemysłu węglowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Widowiskowe protesty przeciwko bankom Gniew protestujących wymierzony jest w banki, które w czasach boomu na rynku nieruchomości udzieliły wielu kredytów, a teraz borykają się z ogromnym zadłużeniem.
Ważne dane z Hiszpanii. Restrykcyjne decyzje Miliardy euro mają pokryć straty z niektórych inwestycji. To na pewno nie koniec zmian i cięć.
W Hiszpanii coraz gorzej. To już katastrofa Liczba bezrobotnych w Hiszpanii wzrosła w marcu o prawie 39 tys. i osiągnęła rekordowy poziom 4,75 mln.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)