Notowania

kryzys w hiszpanii
24.07.2012 23:09

Kryzys w Hiszpanii. Zabraknie pieniędzy na ratowanie kraju?

Ministrowie finansów Hiszpanii i Niemiec wydali komunikat podkreślając, że rentowność długu Madrytu jest zawyżona wobec realnej kondycji hiszpańskiej gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WEF/CC BY-SA 2.0/wikipedia)

Po dzisiejszym spotkaniu w Berlinie ministrowie finansów Hiszpanii i Niemiec Luis de Guindos (na zdjęciu) i Wolfgang Schaeuble wydali komunikat, podkreślając, że rentowność długu Madrytu jest zawyżona wobec realnej kondycji hiszpańskiej gospodarki.

_ - Obecne oprocentowanie długu (Hiszpanii) na rynkach nie jest reprezentatywne dla jej fundamentalnych wskaźników gospodarczych, jej potencjału wzrostu, ani też dla jej zdolności do obsługi długu publicznego państwa _ - głosi komunikat ministrów.

Schaeuble i Guindos wezwali europejskich partnerów do _ szybkiej implementacji _ decyzji podjętych podczas czerwcowego szczytu UE, co dotyczy między innymi budowy wspólnego europejskiego systemu nadzoru bankowego.

Komunikat wydano po spotkaniu ministrów w Berlinie, które zorganizowano w sposób bardzo dyskretny, w chwili gdy rynki wywierają kolosalną presję na Hiszpanię - pisze EFE.

_ - Program wzmocnienia hiszpańskiego sektora bankowego jest bardzo ważny dla przezwyciężenia kryzysu zaufania w Hiszpanii i w całej strefie euro _ - brzmi oświadczenie ministrów dotyczące przyjętego przez eurogrupę w piątek programu dokapitalizowania hiszpańskich banków sumą, która może sięgnąć 100 mld euro.

Hiszpania znalazła się w ostatnich dniach w oku cyklonu, ponieważ plan zasilenia jej banków nie uspokoił rynków. Dzisiaj rentowność 10-letnich hiszpańskich obligacji wyniosła 7,6 proc.; to rekordowy poziom w historii strefy euro.

_ - Odzwierciedla to przekonanie, że kraj ten będzie potrzebował pełnego programu pomocowego (a nie tylko pomocy dla banków) _ - skomentował notowania długu Reuters. Inwestorzy boją się, że jeśli trzeba szybko ratować Hiszpanię, UE nie będzie miała na to pieniędzy - wyjaśnia AP. Guindos uda się w środę do Paryża na spotkanie z francuskim ministrem finansów Pierre'em Moscovici.

Czytaj więcej w Money.pl
Finlandia się ugięła. Pomoże Hiszpanom Północny kraj dostał gwarancje. Sprawdź, ile potrzebują hiszpańskie banki.
Pożyczyli im już 340 mld euro. Wystarczy? Banki mają w swoich bilansach miliardy w kredytach hipotecznych. Spora część może być nigdy nie spłacona.
Hiszpania nie daje rady. Chce więcej czasu Sytuacja kraju jest szczególnie trudna. W 2011 roku deficyt budżetowy Hiszpanii wyniósł 8,9 proc. PKB, zamiast obiecanych 6 proc. W przyszłym roku PKB kraju skurczy o 0,3 proc.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz