Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w irlandii
11.04.2013 17:20

Kryzys w Irlandii. Dostaną od UE więcej czasu na spłatę długów

Irlandia w 2010 roku praktycznie utraciła możliwość zaciągania pożyczek na międzynarodowych rynkach pieniężnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fluzo/CC/Flickr)

Ministrowie finansów państw strefy euro zapewne zgodzą się w piątek na przedłużenie o 7 lat spłaty kredytów udzielonych przez Unię Europejską Irlandii i Portugali dla utrzymania ich wiarygodności finansowej - poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Irlandia w 2010 roku praktycznie utraciła możliwość zaciągania pożyczek na międzynarodowych rynkach pieniężnych, a w roku następnym w takiej samej sytuacji znalazła się Portugalia. Zmusiło to oba państwa do skorzystania z doraźnych kredytów unijnych, a odsunięcie ich spłaty złagodzi uciążliwości związane z reformami budżetowymi.

_ Mamy bardzo pozytywną intencję w kwestii przedłużenia wymagalności (kredytów) zarówno w przypadku Irlandii, jak i Portugalii _ - powiedział na konferencji prasowej w Cork w Irlandii Dijsselbloem, który jest ministrem finansów Holandii. Piątkowe spotkanie eurogrupy odbędzie się w Dublinie.

Dijsselbloem poinformował, że Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaproponowały wydłużenie spłat o siedem lat, co jest obecnie dyskutowane. _ Mam nadzieję, że będziemy mogli to jutro sfinalizować _ - dodał.

Średnia wymagalność udzielonych Irlandii pożyczek wynosi 12,5 lat, a Portugalii od 12,5 do 14,7 lat - w zależności od tego, z jakich unijnych funduszy pochodzą. Irlandia ma odzyskać pełną zdolność korzystania z międzynarodowych rynków pieniężnych pod koniec bieżącego roku, a Portugalia w roku 2014.

Czytaj więcej w Money.pl
Potrzebują więcej czasu na spłatę Unii Wydłużenie okresu spłaty pożyczek obniżyłoby koszty obsługi zadłużenia i ułatwiło obu dotkniętym kryzysem krajom powrót na rynki finansowe.
Irlandia wyjdzie z kryzysu? KE jest przychylna _ Irlandia może być sygnałem nadziei dla innych krajów w podobnej sytuacji oraz przykładem tego, co można osiągnąć _.
Wezwał EBC do wykupu obligacji zadłużonych _ Dlaczego w przypadku publicznych papierów dłużnych Portugalii i Irlandii EBC nie wprowadził jeszcze w życie zaleceń swego prezesa Mario Draghiego? _
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz