Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. 300 rodzin dziennie przestaje spłacać kredyty

0
Podziel się:

Zwrot pożyczki bankom wstrzymało już prawie 700 tys. mieszkańców tego iberyjskiego kraju.

Kryzys w Portugalii. 300 rodzin dziennie przestaje spłacać kredyty
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Każdego dnia przeciętnie 300 portugalskich rodzin przestaje spłacać kredyty. Zwrot pożyczki bankom wstrzymało już prawie 700 tys. mieszkańców tego iberyjskiego kraju.

Z danych Departamentu Odpowiedzialności Kredytowej w Narodowym Banku Portugalii wynika, że pod koniec marca br. w sytuacji wstrzymania spłaty kredytów bankowych znajdowało się już 698,5 tys. obywateli tego kraju, czyli o 27,8 tys. więcej niż na początku stycznia br.

Zdecydowana większość niewypłacalnych dłużników zaciągnęła kredyt konsumpcyjny._ - Wśród niemal 700 tys. osób, które nie wywiązują się ze spłaty zobowiązań wobec banków ponad 90 proc. stanowią nabywcy pożyczki na cele konsumpcyjne. Tylko w pierwszym kwartale br. zrezygnowało z jej zwrotu około 25 tys. dłużników _, ujawnił przedstawiciel Narodowego Banku Portugalii.

Tymczasem od stycznia do marca br. 8,8 tys. portugalskich rodzin przestało spłacać pożyczkę mieszkaniową, zaś banki przejęły w efekcie niespłaconych zobowiązań ponad 2300 domów i mieszkań na terenie całej Portugalii. W porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r. zjawisko niepłacenia rat kredytu hipotecznego wzrosło aż o 74 proc.

Według ekonomistów głównym powodem wstrzymania spłaty zobowiązań obywateli wobec banków jest szybko rosnące w Portugalii bezrobocie. Jego poziom, najwyższy od 40 lat, przekroczył już 15,3 proc.

O kryzysie w Portugalii czytaj więcej w Money.pl
Bańka spekulacyjna na franku musi pęknąć Money.pl przepytał analityków. Raty kredytów wkrótce o ponad 120 złotych niższe.
Zwalniają nawet w Kościele. Dla oszczędności Duchowni alarmują, że sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna.
Rząd łata budżet. Wynajmuje młodym ziemię Dystrybucja ziemi w Portugalii odbywa się w ramach aukcji terenów, które nie zostały zagospodarowane podczas reformy rolnej z lat 1974-1975.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)