Notowania

kryzys w portugalii
23.01.2014 19:17

Kryzys w Portugalii. Deficyt znacznie poniżej szacunków

Portugalia zmieściła się w wyznaczonym przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy deficycie na 2013 rok - poinformowała minister finansów Maria Luis Albuquerque.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Septem Trionis/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Portugalia zmieściła się w wyznaczonym przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy deficycie na 2013 rok - poinformowała minister finansów Maria Luis Albuquerque. Ujawniła, że był on mniejszy o 1,74 miliarda euro od limitu wyznaczonego przez kredytodawców.

_ - Ubiegłoroczny deficyt sięgnął kwoty 7,15 mld euro. Oznacza to zatem, że był o około 1,74 mld euro mniejszy od wytycznych UE i MFW _ - powiedziała minister.

Deficyt Portugalii na 2013 r. został ustalony podczas rozmów rządu z UE i MFW na 5,5 proc. PKB tego kraju. Osiągnięcie tego wskaźnika było jednym z warunków realizacji programu pomocowego przez Lizbonę. Na mocy umowy z maja 2011 r. Portugalia zobowiązała się do ustabilizowania swoich finansów publicznych, otrzymując w zamian 78 mld euro kredytu.

_ - Dobry wynik w ub.r. zawdzięczamy wysokiej dyscyplinie wydatków budżetowych, a także zwiększeniu skuteczności egzekucji fiskalnej _ - dodała.

W czwartek po południu rzecznik rządu Luis Guedes zapowiedział, że pomimo osiągnięcia przez Lizbonę niższego niż przewidywano poziomu deficytu budżetowego, gabinet Pedra Passosa Coelho nie zamierza ustępować z realizacji programu oszczędnościowego.

_ - Będziemy w dalszym ciągu kontynuować rygorystyczne egzekwowanie umowy o pomocy zewnętrznej. Nie mamy dużego pola manewru, dlatego nie należy się spodziewać, że rząd pofolguje sobie na ostatnim etapie wdrażania porozumienia kredytowego _ - wyjaśnił Guedes.

Przedstawiciel rządu przypomniał, że oscylujący aktualnie w granicach 5 proc. deficyt jest wskaźnikiem negatywnym dla kraju. - _ Deficyt jest deficytem, a więc musimy zrobić wszystko, aby go zwalczyć. Nie odpuścimy w realizacji polityki oszczędnościowej, dopóki nie uporządkujemy państwowych finansów _ - dodał.

Według rządu Pedra Passosa Coelho Portugalia nie będzie potrzebowała drugiej pomocy finansowej i wdrażany od 2011 r. program oszczędnościowy Lizbona zakończy w czerwcu tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz