Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Dochody rodzin spadły do poziomu z 2000 r.

0
Podziel się:

W ubiegłym roku na jedno gospodarstwo domowe przypadało co miesiąc 2111 euro; spadła sprzedaż dóbr trwałych, a nawet artykułów spożywczych.

Kryzys w Portugalii. Dochody rodzin spadły do poziomu z 2000 r.
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Dochody rodzin portugalskich obniżyły się do poziomu z 2000 r. W ubiegłym roku na jedno gospodarstwo domowe przypadało co miesiąc 2111 euro; spadła sprzedaż dóbr trwałych, a nawet artykułów spożywczych - podał Krajowy Instytut Statystyczny (INE).

Z informacji INE wynika, że największy spadek zarobków rodzin nastąpił po podpisaniu przez rząd Jose Socratesa umowy o pożyczce z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską (UE), zawartej w maju 2010 r. Realizacja surowego programu oszczędnościowego prowadzonego w następnych miesiącach przez kolejny gabinet - Pedra Passosa Coelho - przyczyniła się do spadku miesięcznych zarobków średniej portugalskiej rodziny o ponad 133 euro.

_ - Tak drastyczna redukcja dochodów nastąpiła tylko podczas jednego roku _ - odnotował prof. Pedro Dionisio z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Lizbonie.

Polityka oszczędnościowa rządu Passosa Coelho doprowadziła też do widocznych zmian w zachowaniach konsumenckich Portugalczyków. _ Sprzedaż aut i aparatów fotograficznych spadła aż o 32 proc. wobec 2010 r., osiągając niższy poziom nawet wobec 2000 r. Mniejsza niż przed 12 laty była również konsumpcja wołowiny. Zamiast niej Portugalczycy częściej sięgają po tańsze mięso drobiowe _ - poinformował w komunikacie INE.

Portugalia, która przyjęła euro w obrocie gotówkowym w 2002 r., ma największy w historii tego kraju spadek konsumpcji artykułów spożywczych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy wskaźnik ten zmniejszył się o 24 proc.

Portugalscy ekonomiści wskazują, że aktualne dochody portugalskich rodzin są jeszcze mniejsze niż to wynika z danych INE. Przypominają, że w najnowszych publikowanych statystykach zabrakło danych z 2012 r., a w tym czasie rząd zamroził trzynastą i czternastą pensję pracownikom sektora publicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy sposób na walkę z długami. Nieetyczny? Tonące w długach portugalskie szpitale zaczęły racjonować wydawanie drogich leków.
Wysoki VAT rujnuje branżę gastronomiczną Portugalskie restauracje notują rekordowo niskie obroty. Winą za to obarczany jest premier, który na początku roku podniósł podatek VAT.
Mimo kryzysu szybko spłacają swoje długi Spłacili tę sumę przez 14 miesięcy. Do oddania pozostało jeszcze 4,9 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)