Notowania

kryzys w portugalii
07.10.2013 21:50

Kryzys w Portugalii. Narodowy bank podliczył zadłużenie

Wartość ta odpowiada 444 procent portugalskiego PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Długi Portugalii, firm publicznych oraz prywatnych, a także gospodarstw domowych wynoszą łącznie w tym kraju 727,7 miliarda euro. Wartość ta odpowiada 444 procent portugalskiego PKB.

Jak poinformował w komunikacie Narodowy Bank Portugalii (BdP), dług publiczny tego kraju wyniósł na końcu pierwszego półrocza tego roku 214,5 mld euro, czyli stanowił równowartość 130,9 proc. PKB. Według przyjętych przez Lizbonę oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską założeń, do końca grudnia dług publiczny Portugalii powinien być na poziomie ok. 202,1 mld euro.

W przypadku przedsiębiorstw sektora publicznego zadłużenie szacowane jest na 48,2 mld euro. Z kolei w przypadku portugalskich firm prywatnych zadłużenie pod koniec pierwszej połowy br. wynosiło 303 mld euro.

_ Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to w przeciwieństwie do innych sfer zanotowano tu wyraźny spadek zadłużenia. O ile w marcu br. wynosiło ono 163,7 mld euro, to w czerwcu br. sięgało już 162 mld euro _ - poinformował w komunikacie BdP.

Według portugalskiej firmy konsultingowej Intrum Justitia w pierwszej połowie br. portugalskie firmy publiczne miały średnio 73-dniowy okres spłacania zobowiązań za towary i usługi. W porównaniu z ub.r. wskaźnik ten był niższy o 6 dni.

_ 82 proc. portugalskich firm, które są wierzycielami państwa, obawia się o utratę płynności finansowej do czasu otrzymania zaległych środków _ - poinformowała spółka Intrum Justitia w raporcie na temat zadłużenia portugalskich spółek i instytucji publicznych.

Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz