Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Szpitale nie radzą sobie z zadłużeniem

0
Podziel się:

62 procent portugalskich szpitali zalega dostawcom towarów i usług z płatnościami ponad 90 dni.

Kryzys w Portugalii. Szpitale nie radzą sobie z zadłużeniem
(Castorp Republic/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEEHtsmt

62 procent portugalskich szpitali zalega dostawcom towarów i usług z płatnościami ponad 90 dni, przekraczając przewidziany prawem okres spłaty zobowiązań. Największe zaległości mają one wobec aptek oraz dystrybutorów leków.

Jak poinformowała przewodnicząca Portugalskiego Stowarzyszenia Administracji Szpitalnych (APAH) Marta Temido, zdecydowana większość placówek służby zdrowia w Portugalii ma poważne problemy w uiszczaniu należności dostawcom towarów i usług.

_ Choć notujemy nieznaczną poprawę w realizacji płatności w stosunku do zeszłego roku, to nadal blisko 62 proc. portugalskich szpitali ma poważne problemy z czasowym regulowaniem swoich zobowiązań wobec dostawców _ - powiedziała.

bEEHtsmv

Największym dłużnikiem wśród portugalskich jednostek służby zdrowia jest Zespół Szpitali Miejskich w Setubalu. Średnio za towary i usługi płaci on swoim kontrahentom w terminie 754 dni. Do czołówki najbardziej ociągających się z pokryciem zobowiązań należy też Zespół Szpitalny Baixo Vouga w Aveiro, a także szpital w Santiago do Cacem. Swoje długi spłacają one odpowiednio przez 669 oraz 606 dni.

Wśród 51 działających na terenie Portugalii szpitali poważne trudności w spłacie zobowiązań mają również stołeczne placówki. APAH ujawniło, że dwie z nich - największy w kraju szpital Santa Maria oraz Pulido Valente - mają łączny dług na poziomie 300 mln euro.

Największym wierzycielem portugalskich szpitali są apteki oraz dystrybutorzy leków. Szacuje się, że zalegają one im w sumie na kwotę 1,2 mld euro. Średni okres spłaty zobowiązań szpitali wobec tych podmiotów wynosi 495 dni.

W maju 2011 r. Lizbona zawarła porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską, na podstawie którego otrzymała kredyt w wysokości 78 mld euro. Jednym z warunków umowy było zobowiązanie podmiotów sektora publicznego do rozliczenia się z dostawcami najpóźniej w ciągu 90 dni.

bEEHtsmB

Czytaj więcej w Money.pl

bEEHtsmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)