Notowania

kryzys w portugalii
24.05.2012 21:41

Kryzys w Portugalii. UE i MFW pozytywnie oceniły finansową politykę rządu

Przedstawiciele UE i MFW pozytywnie ocenili politykę naprawy finansów państwa prowadzoną przez portugalski rząd Pedra Passosa Coelho.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Przedstawiciele UE i MFW pozytywnie ocenili politykę naprawy finansów państwa prowadzoną przez portugalski rząd Pedra Passosa Coelho - poinformował deputowany rządzącej Partii Socjaldemokratycznej Miguel Frasquilho.

Frasquilho, który uczestniczył w przedpołudniowej sesji parlamentarnej komisji finansów, podczas której odbyły się rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ujawnił, że większość działań rządu w realizacji warunków umowy kredytowej jest dobrze ocenianych przez zagranicznych gości.

_ - Oznacza to, że czwarta ocena realizacji programu oszczędnościowego rządu będzie pozytywna, co otworzy drogę do wypłaty kolejnej, piątej transzy pożyczki zewnętrznej _ - tłumaczył portugalski polityk.

Jak dowiedziały się portugalskie media od członków komisji finansów, pomimo dobrej oceny prac rządu w realizacji warunków umowy kredytowej, przedstawiciele UE i MFW zasugerowali gabinetowi Passosa Coelho działania służące m.in. dalszym redukcjom wydatków w publicznej służbie zdrowia.

Na mocy zawartego w maju ub.r. porozumienia kredytowego z UE i MFW Portugalia zobowiązała się w zamian za 78 mld pożyczki zewnętrznej do wdrożenia programu oszczędnościowego. Jego realizacja nadzorowana jest co kwartał przez ekspertów obu organizacji.

Dotychczas Portugalia otrzymała 46,6 mld euro pożyczki zewnętrznej, czyli prawie 60 proc. obiecanych przez UE i MFW środków kredytowych na ratowanie finansów kraju. Ostatnia, czwarta transza w wysokości 7 mld euro została przekazana rządowi Passosa Coelho w kwietniu br.

Zgodnie z warunkami porozumienia kredytowego do końca 2012 r. Portugalia powinna obniżyć swój deficyt budżetowy do 4,5 proc., a w następnym roku do 3 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, gdzie przez strajki odwołano 500 lotów Częściowy strajk kontrolerów lotniczych wywołał w czwartek zakłócenia na lotniskach w Portugalii. Strajk ma być kontynuowany w piątek i dotknie w ciągu obu dni około 500 lotów.
Zwalniają nawet w Kościele. Dla oszczędności Duchowni alarmują, że sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna.
Dług cały czas rośnie: 107 proc. PKB W zeszłym roku deficyt w Portugalii wyniósł 4,2 proc. PKB. Rok wcześniej sięgnął według Eurostatu 9,8 proc.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz