Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Wyjątkowo trudna sytuacja branży budowlanej

0
Podziel się:

- Tak niski poziom przydzielonych kredytów dla portugalskiej branży budowlanej notowany był po raz ostatni w pierwszym półroczu 2004 r. - powiedział przewodniczący Portugalskiej Federacji Sektora Budowlanego i Robót Publicznych.

Kryzys w Portugalii. Wyjątkowo trudna sytuacja branży budowlanej
(Septem Trionis/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Banki działające w Portugalii ograniczają kredyty dla firm sektora budowlanego. Ich wartość w ciągu ostatnich dziewięciu lat nigdy nie była tak niska.

Jak poinformował przewodniczący Portugalskiej Federacji Sektora Budowlanego i Robót Publicznych (FEPICOP) Carlos Couto, od stycznia do czerwca br. spółkom z branży budowlanej przydzielono łączne pożyczki o wartości niższej niż 19 mld euro.

_ - Tak niski poziom przydzielonych kredytów dla portugalskiej branży budowlanej notowany był po raz ostatni w pierwszym półroczu 2004 r. Aktualna sytuacja sektora jest bardzo trudna i spodziewamy się jej pogorszenia w najbliższym czasie - _ powiedział Carlos Couto.

Przewodniczący FEPICOP odnotował, że w drugim kwartale br. miała miejsce duża fala bankructw i zwolnień w portugalskiej budowlance. _ - Od kwietnia do czerwca br. w naszym sektorze zatrudnionych było zaledwie 301,9 tys. pracowników. Tym samym branża skurczyła się pod względem kadrowym do poziomu z lat 90. _ - dodał Couto.

Według Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie (INE) od lipca ub.r. portugalski sektor budowlany stracił 72,6 tys. etatów. W większości przypadków osoby zwalniane z pracy to załogi bankrutujących spółek.

W br. w portugalskim sektorze budowlanym niewypłacalność ogłosiło 764 firmy, czyli jedna piąta z wszystkich spółek, które zadeklarowały, że ich majątek jest niewystarczający, by spłacić zobowiązania wobec wierzycieli.

Portugalska branża budowlana jest jednym z najbardziej narażonych na kryzys sektorów. W minionym roku zniknęło z niego na skutek niewypłacalności blisko 1850 spółek. Branża ta miała prawie 30-proc. udział wśród wszystkich bankrutujących przedsiębiorstw. Wyraźnie wyhamowały też inwestycje budowlane, a rząd wstrzymał realizację zapowiedzianych na ten rok przedsięwzięć o wartości 800 mln euro.

Nie jest to jedyna branża, której działające w Portugalii banki ograniczyły ilość przyznawanych środków. Instytucje finansowe zredukowały w ostatnim roku także pożyczki dla innych sektorów gospodarki oraz dla klientów indywidualnych. Szacuje się, że w pierwszej połowie br. banki pożyczyły firmom i klientom indywidualnym kwotę 201 mld euro, czyli o 11 mld euro mniej niż w analogicznym okresie ub.r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)