Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Jeśli ma przetrwać, trzeba oszczędności

0
Podziel się:

W dobie kryzysu, trzeba podjąć kolejne działania, których celem jest zapewnienie dyscypliny gospodarczej.

Kryzys w strefie euro. Jeśli ma przetrwać, trzeba oszczędności
(PAP/Andrzej Grygiel)

Jeśli mamy ambicję utrzymania Unii Europejskiej i strefy euro, konieczne są zarówno oszczędności, jak i działania prowzrostowe - powiedział podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach słowacki minister gospodarki Tomas Malatinsky.

[Od lewej: były premier RP Jerzy Buzek, wicepremier RP, minister gospodarki Janusz Piechociński minister przemysłu i handlu Czech Martin Kuba, minister gospodarki Słowacji Tomas Malatinsky, minister gospodarki Węgier Mihaly Varga oraz minister gospodarki Rumunii Varujan Vosganian podczas sesji inauguracyjnej V Europejskiego Kongresu Gospodarczego]

Minister powiedział, że kiedy przed wejściem Słowacji do strefy euro w jego kraju toczyła się dyskusja na ten temat, równolegle rząd zadbał o to, by spełnić kryteria umożliwiające przyjęcie wspólnej waluty. Także teraz, w dobie kryzysu, trzeba podjąć kolejne działania, których celem jest zapewnienie dyscypliny gospodarczej - ocenił.

_ Jeżeli chcemy, jeżeli mamy ambicję utrzymać Unię Europejską i strefę euro, musimy zajmować się długiem publicznym, obniżać stopień zadłużenia () Spełnianie kryteriów to podstawowa sprawa, łączy się to z oszczędzaniem na każdym kroku _ - powiedział minister.

Z drugiej strony - dodał Malatinsky - konieczne są działania prowzrostowe. Słowacki rząd uznał, że najważniejsze jest tutaj oparcie się na innowacjach, badaniach i nauce. _ Poszukujemy mechanizmów, które mogą wesprzeć ten proces _ - zaznaczył. Za ważne zadanie uznał też właściwe wykorzystanie środków publicznych.

Malatinsky wskazał, by szukając wyjść z kryzysu nie podejmować działań, które są kosztowne, a niekoniecznie muszą przynieść oczekiwane skutki. W tym kontekście wskazał na ochronę środowiska naturalnego. _ Mamy duże ambicje, ale muszą one być połączone z możliwościami, a nie naruszać procesów i nie mogą one sprawić, że nasze kraje wypadną z konkurencyjnego rynku ogólnoświatowego _ - podkreślił.

Słowacki minister wskazał też, że myśląc o oszczędzaniu środków publicznych, trzeba wybrać odpowiednie tempo, nad którym można zapanować i nie tracić nad tym kontroli. Niektóre państwa europejskie narzekają, że oszczędności są zbyt radykalne - przypomniał. _ W zarządzaniu naszymi procesami w dziedzinie środowiska naturalnego, w zarządzaniu deficytem i innymi aspektami gospodarki, wszystko musimy być pod kontrolą - czy na poziomie państwa, czy na poziomie ogólnoeuropejskim _ - zaapelował.

V Europejski Kongres Gospodarczy potrwa przez trzy dni, do środy. Ok. 6 tys. uczestników imprezy będzie dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed europejską gospodarką w okresie spowolnienia gospodarczego. Zaplanowano ponad sto debat, dyskusji i wydarzeń towarzyszących z udziałem biznesmenów, menedżerów wiodących firm oraz polityków.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/m203310.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/likwidacja;ofe;nie;wchodzi;w;gre;-;uwaza;byly;szef;parlamentu;europejskiego,69,0,1304645.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Buzek broni OFE. Będzie likwidacja funduszy? Jerzy Buzek uważa natomiast, że trzeba przeprowadzić dyskusję na temat tego, jak OFE powinny działać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m208564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wicepremier;piechocinski;zapowiada;rewolucje,16,0,1304336.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Janusz Piechociński zapowiada rewolucję Minister gospodarki ma nowy pomysł na aktywizację przedsiębiorczości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m215537.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/schaeuble;strefa;euro;jest;w;lepszym;stanie;niz;3;lata;temu,60,0,1302588.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Euro jest w lepszym stanie niż 3 lata temu Nastąpiła też znaczna redukcja różnic w kosztach pracy między poszczególnymi krajami członkowskimi strefy i wzrosło zaufanie ze strony inwestorów finansowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)