Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Jest nadzieja na wzrost w przyszłym roku

0
Podziel się:

Udało się zahamować upadek gospodarki Włoch i Hiszpanii, we Francji zmniejsza się deficyt handlu zagranicznego, a w Grecji jest on nawet dodatni - piszą niemieckie media.

Kryzys w strefie euro. Jest nadzieja na wzrost w przyszłym roku
(industrieblick - Fotolia.com)

Najdłuższa w powojennej historii Europy recesja dobiega końca - napisał w piątek niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung. Sytuacja w dotkniętych kryzysem krajach strefy euro ustabilizowała się na tyle, że w przyszłym roku istnieje nadzieja na wzrost.

_ - Wydaje się, że najgorsze przetrwaliśmy _ - powiedział Sebastian Dullien z Wyższej Szkoły Techniki i Gospodarki w Berlinie. Ekonomista ostrzegł jednak przed nadmiernym optymizmem. Jego zdaniem w wielu krajach eurolandu wzrost gospodarki będzie postępował powoli, a nie skokowo.

_ SZ _ przypomina, że produkt krajowy brutto w 17 krajach eurolandu kurczył się ostatnio przez sześć kwartałów z rzędu. Powodem niekorzystnego trendu był kryzys bankowy i zadłużenie, co zaostrzyło w wielu krajach problemy strukturalne gospodarki, a także zachwiało rynkiem pracy i administracją publiczną. W Grecja i Hiszpanii koniunktura gospodarcza _ drastycznie załamała się _, spadły płace, a stopa bezrobocia przekroczyła 20 proc.

Wskazując na szereg pozytywnych zjawisk w gospodarkach eurolandu, _ SZ _ zaznacza, że we Włoszech i Hiszpanii udało się zahamować upadek gospodarki, we Francji zmniejsza się deficyt handlu zagranicznego, zaś w Grecji bilans obrotów z zagranicą jest nawet dodatni. W Portugalii liczba bezrobotnych po raz pierwszy od dwóch lat zmniejszyła się. Także w Niemczech koniunktura odbiła się w zimie 2012/2013 od dna. Wszyscy pytani eksperci uważają, że niemiecka gospodarka w drugim kwartale mocno wzrosła. Przedsiębiorstwa informują o wzroście zamówień, wzroście produkcji przemysłowej i eksportu - czytamy w _ SZ _.

Niemiecka gazeta wskazuje na sondaż przeprowadzony przez Europejski Bank Centralny, z którego wynika, że gospodarka w eurolandzie w tym roku skurczy się o 0,6 proc., lecz w 2014 roku ma zwiększyć się o 0,9 proc. Na rok 2015 eksperci przewidują wzrost o 1,5 proc.

Ze względu na nadal niskie stopy procentowe w Niemczech może dojść w 2015 roku do przegrzania gospodarki - ostrzega Stefan Kooths z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii.

Simon Junker z Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką powiedział, że _ na końcu tunelu migocze światełko _. Ostrzegł, że bezrobocie w krajach dotkniętych kryzysem pozostanie na wysokim poziomie także w 2014 roku. Jego zdaniem impuls wzrostu musi nadejść z zewnątrz - z USA i Chin.

Największym zagrożeniem dla poprawy koniunktury byłby ponowny wybuch kryzysu w strefie euro. Eskalacja sytuacji w Grecji, polityczny chaos we Włoszech lub we Francji wepchnęłyby gospodarkę w ponowną depresję, sprawiając, że wszystkie ekonomiczne prognozy stałyby się makulaturą.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiec nie stać na ratowanie eurostrefy Czy cypryjski kryzys wskazuje, iż celem Niemiec jest europejska dominacja?
Plajta wielkiego, niemieckiego wydawnictwa - _ Wdrożyłam postępowanie upadłościowe _ - powiedziała sędzia Mechthild Wenzel. Decyzję uzasadniła niewypłacalnością i zadłużeniem firmy.
Recesja we Włoszech ustępuje, ale... Według analityków sytuacja gospodarcza Włoch w najbliższych miesiącach będzie się poprawiać.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)