Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro się kończy? Hollande optymistą

0
Podziel się:

Czołowy europejski polityk przedstawił kolejne etapy integracji europejskiej.

Kryzys w strefie euro się kończy? Hollande optymistą
(Garci80/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Prezydent Francji ocenił, że kraje Unii Europejskiej są bliskie wyjścia z kryzysu strefy euro dzięki dobrym decyzjom podjętym na szczycie UE pod koniec czerwca. Szef państwa udzielił wywiadu kilku europejskim dziennikom, w tym _ Le Monde _.

Jak podkreślił, decyzje podjęte na szczycie UE 28 i 29 czerwca _ teraz trzeba natychmiast wprowadzić w życie . - Najpierw rozwiązując definitywnie problem Grecji, która uczyniła tyle wysiłków i musi być zapewniona, że pozostanie w strefie euro. Następnie odpowiadając na żądania krajów, które przeprowadziły oczekiwane reformy i które powinny mieć możliwość pożyczania pieniędzy przy rozsądnym oprocentowaniu. I na koniec, wprowadzając unię bankową _ - zaznaczył Francois Hollande w rozmowie przed szczytem UE w Brukseli, do którego dojdzie jutro i pojutrze.

Francuski prezydent wyraził opinię, że wszystkie te kwestie powinny być uregulowane do końca roku. - _ Wielkim wyzwaniem początku 2013 roku _ będzie - zdaniem Hollande'a - _ pogłębienie naszej unii _. - _ Najgorsze, czyli obawa przed rozpadem strefy euro, mamy już za sobą. Ale to, co najlepsze, jeszcze nie nadeszło _ - ocenił.

Francois Hollande wyraził też przekonanie, że _ unia polityczna _ w ramach UE jest kolejnym etapem, który nastąpi po unii budżetowej, bankowej i socjalnej, co - jego zdaniem - skonkretyzuje się _ po wyborach europejskich w 2014 roku _.

Socjalistyczny prezydent ponownie opowiedział się też za _ częściowym uwspólnotowieniem długu, na drodze euroobligacji _ co ma pozwolić _ sfinalizować unię budżetową _. - _ Wszyscy uczestniczymy w akcie solidarności, nie tylko Niemcy! Skończmy z myśleniem, że tylko jeden kraj płaci na wszystkie pozostałe. To fałsz _ - zaznaczył.

Jak dodał, kraje w dobrej sytuacji powinny _ stymulować popyt wewnętrzny przez podnoszenie pensji i zmniejszanie obciążeń, co jest najlepszym przejawem solidarności _. _ Obecnie bardziej zagraża nam recesja niż deficyty _ - wskazał Hollande.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande szuka 30 mld euro. Ogłosił plan Prezydent Francji zapowiada wdrożenie 2-letniego planu antykryzysowego.
Jeśli wyjdziemy z kryzysu, nie będzie lepiej Przy scenariuszu zacieśnienia integracji niektóre kraje, jak np. Wielka Brytania, mogłyby wycofać się ze wspólnego rynku, co oznaczałoby jego skurczenie.
Ostra krytyka Hollande'a. Nie daje nadziei W opinii ekspertów problemem prezydenta nie jest powolność działania, ale raczej brak dogłębnej analizy stanu rzeczy i świadomości, że są konieczne głębokie reformy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)