Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Van Rompuy proponuje debatę o budżecie

0
Podziel się:

W ramach przygotowywanych na grudzień decyzji w sprawie zacieśniania strefy euro, przewodniczący Rady Europejskiej poinformował, że rozpoczyna konsultacje z krajami UE.

Kryzys w strefie euro. Van Rompuy proponuje debatę o budżecie
(ec.europa.eu)

W ramach przygotowywanych na grudzień decyzji w sprawie zacieśniania strefy euro, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy poinformował, że rozpoczyna z krajami UE konsultacje, m.in. na temat propozycji utworzenia centralnego budżetu eurolandu.

Taki centralny budżet eurolandu mógłby nawet rozpocząć _ ograniczoną emisję _ wspólnych papierów dłużnych, by zapobiec szerzeniu się kryzysu zadłużenia strefy euro. M.in. te propozycje zostały zawarte w opublikowanym w czwartek na stronie internetowej Van Rompuya dokumencie o _ ukończeniu unii gospodarczej i walutowej _.

- _ Pełnoprawna unia fiskalna oznaczałaby większe kompetencje na poziomie europejskim (jak np. stworzenie resortu finansów - ang. treasury office) i budżetu centralnego, którego rola i funkcje będą musiały zostać zdefiniowane _ - brzmi dokument zbierający podstawowe założenia do konsultacji z państwami członkowskimi.

To kontynuacja czerwcowego raportu czwórki przewodniczących (Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i eurogrupy) w sprawie pogłębiania unii walutowej i gospodarczej. Zgodnie z decyzją przywódców na szczycie w czerwcu, końcowy raport z propozycjami i mapą drogową ma być przyjęty w grudniu. A na październikowym szczycie UE Van Rompuy przedstawi tzw. _ raport połówkowy _. Dlatego, jak informuje, rozpoczyna w przyszłym tygodniu konsultacje z krajami oraz Parlamentem Europejskim.

Już pierwsza czerwcowa wersja raportu _ W kierunku prawdziwej unii walutowej _ wskazywała na konieczność dalekich zmian, z zastrzeżeniem, że do najbardziej ambitnych, jak uwspólnotowienie długu państw eurolandu czy przekazanie kompetencji budżetowych do Brukseli i stworzenie ministerstwa finansów w eurolandzie, trzeba zmienić traktat. Także przewodniczący KE Jose Barroso mówił w środę w wystąpieniu w PE, że trzeba rozpocząć wielką debatę nad zmianami federalistycznymi w Europie, apelując o _ federację europejskich państw narodowych _, do czego automatycznie potrzebny byłby nowy traktat.

PE poinformował niezależnie w czwartek, że Konferencja Przewodniczących PE (czyli szefowie grup politycznych) wyznaczyła już trzech przedstawicieli PE do debaty o ukończeniu unii walutowej. Są to liberał Guy Verhofstadt (Belg), chadek Elmar Brok (Niemcy) i socjaldemokrata Roberto Gualtieri (Włochy). Nie ma wśród nich Polaka.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskoczenie. Niemcy chcą pomagać bankrutom Prawie połowa Niemców uważa, że zgoda sądu konstytucyjnego na ratyfikację europejskiego funduszu ratunkowego EMS jest słuszną decyzją.
Miliarder wzywa Niemców: Wyjdźcie z euro, albo... Międzynarodowy finansista i filantrop George Soros twierdzi, że tylko tak można uratować eurozonę.
Hollande szuka 30 mld euro. Ogłosił plan Prezydent Francji zapowiada wdrożenie 2-letniego planu antykryzysowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)