Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w UE. Grupa refleksyjna debatowała o przyszłości Unii

0
Podziel się

Nadszedł czas na odnowę UE - ocenił szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Garcia Margallo na spotkaniu grupy refleksyjnej ds. przyszłości UE.

Kryzys w UE. Grupa refleksyjna debatowała o przyszłości Unii
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDIXegfF

Nadszedł czas na odnowę UE - ocenił szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Garcia Margallo na spotkaniu grupy refleksyjnej ds. przyszłości UE, które odbyło się na Majorce z udziałem szefów dyplomacji 11 państw, w tym ministra Radosława Sikorskiego.

- _ Odnowa Unii Europejskiej jest absolutną koniecznością _ - podkreślił gospodarz dwudniowego spotkania. Przypomniał, że takie decyzje podejmowano już dwukrotnie: w Maastricht i w Rzymie.

Garcia Margallo ostrzegł, że _ UE długo nie przetrwa _, jeśli nie zostaną wypracowane mechanizmy pomagające w zmniejszeniu różnic ekonomicznych między państwami członkowskimi, _ kiedy w krajach takich jak Niemcy rentowność obligacji jest prawie zerowa, a w innych nierealnie wysoka _.

bDIXegfH

Jego zdaniem _ nadszedł czas na powstanie gospodarczego rządu Europy, który będzie bronił i państw, i wspólnej waluty _. UE powinna według niego dążyć do federacyjnego modelu, przewodniczący Komisji Europejskiej powinien zaś być wybierany przez obywateli UE, a nie Parlament Europejski.

Grupa refleksyjna ds. przyszłości UE powstała 20 marca 2012 roku w Berlinie. Skupia ministrów spraw zagranicznych 11 państw: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Portugalii i Włoch. Jak tłumaczył w kwietniu rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki, spotkania grupy refleksyjnej mają przynieść wspólne pomysły na temat tego, jak powinna funkcjonować UE w dłuższej perspektywie.

Dwudniowe, czwarte już spotkanie grupy odbyło się w głównym mieście Majorki Palmie i dotyczyło polityki zewnętrznej UE i roli, jaką Europa powinna odgrywać w polityce światowej. Dziś uczestnicy spotkania zostali przyjęci w Pałacu Almudaina przez następcę hiszpańskiego tronu księcia Filipa. Następne spotkanie grupy odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów negocjują z UE i MFW. Gra o 15 mld euro Po ośmiu miesiącach węgierski rząd wznowił negocjacje z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.
UE już nie pomoże? "Czasy muszą być ciężkie" Ludwik Dorn zapowiada trudne czasy dla gospodarki. Nie wierzy w ratunek z UE.
Grecja obiecuje reformy. Bo UE przykręca kurek Nowy rząd jest gotów do strukturalnych reform, bo dotychczasowe działania były nieskuteczne - zapewnia premier w expose.
bDIXeggi
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)