Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w UE. Przestajemy być konkurencyjni i czeka nas wiele wyrzeczeń

0
Podziel się:

Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego.

Kryzys w UE. Przestajemy być konkurencyjni i czeka nas wiele wyrzeczeń
(PAP/EPA)

W wywiadzie udzielonym _ Financial Times _ kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego i podkreśla, że Europejczycy będą musieli _ bardzo ciężko pracować _, aby pozostać konkurencyjną gospodarką w skali globu.

Kluczem do przetrwania wszelkich wyzwań, jakie Europie stawia globalizacja jest inwestowanie w badania naukowe i edukację oraz reforma rynku pracy i systemów podatkowych - mówi w opublikowanym dziś wywiadzie niemiecka kanclerz.

Zachowanie najbardziej hojnego systemu państwa opiekuńczego na świecie, a zarazem konkurencyjności, w świecie, w którym pojawiły się nowe, konkurencyjne _ modele (ekonomiczne): Chiny, Indie, Japonia, Brazylia _ wymaga wysiłku oraz tego, by państwa europejskie przestały _ każdego roku wydawać więcej niż zarabiają _ - powiedziała Merkel.

_ FT _ zwraca uwagę, że pani kanclerz nie posunęła się tak daleko, by zasugerować, że wprowadzenie górnej granicy wydatków społecznych może być jedną z ważnych miar ich konkurencyjności poszczególnych państw, ale _ napomknęła o tym w kontekście rosnących kosztów socjalnych w starzejącym się społeczeństwie _, również w samych Niemczech - pisze dziennik finansowy.

_ Jeśli obecnie Europa stanowi nieco ponad 7 proc. światowej populacji, produkuje około 25 proc. globalnego PKB i musi finansować 50 proc. globalnych wydatków społecznych, to oczywiste jest, że będzie musiała bardzo ciężko pracować, aby utrzymać swoje prosperity i styl życia _ - powiedziała Merkel.

Jednak nawet jeśli kraj kontroluje swój dług i deficyt, ale przeznacza cały swój budżet na wydatki społeczne, a nie inwestuje nic w badania (naukowe), to tworzy biznesowi złe warunki do konkurowania w skali globu - dodała kanclerz w wywiadzie.

Merkel powiedziała _ FT _, że jej własne doświadczenia, jako kogoś, kto przeżył upadek systemu komunistycznego w NRD, ukształtowały jej optykę: _ byliśmy świadkami tego jak gospodarka, która nie była już konkurencyjna odbierała ludziom dobrobyt, a w końcu prowadziła do ogromnej destabilizacji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Angela Merkel w Grecji. Krwawi jej serce To pierwsza od wybuchu kryzysu, wizyta kanclerz Niemiec w Atenach. Każą jej się wynosić.
"Merkel zasłużyła na opaskę ze sfastyką" Helmut Schmidt: _ Jest częściowo sama sobie winna, jeżeli autorzy karykatur przedstawiają ją w opasce ze swastyką _.
Kanclerz Merkel chwali włoski program reform Szefowie rządów Niemiec i Włoch podkreślali, że są zdecydowani pogłębiać gospodarczo-polityczną integrację europejską
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)