Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w UE. Zdaniem Barroso to kluczowy moment

0
Podziel się:

Niedawna zgoda na pomoc dla hiszpańskiego sektora bankowego to odpowiedź na krytykę, że Europa reaguje z opóźnieniem.

Kryzys w UE. Zdaniem Barroso to kluczowy moment
(ec.europa.eu)

O poważne potraktowanie _ pilnej i krytycznej _ sytuacji w Europie apelował dziś do przywódców UE szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Nalegał, by na szczycie UE 28-29 czerwca podjęli konkretne zobowiązania w kierunku unii gospodarczej i bankowej.

Barroso przedstawiając w Parlamencie Europejskim stanowisko KE przed unijnym szczytem powtórzył, że Europa potrzebuje unii gospodarczej i bankowej, by wyjść z kryzysu.

Wezwał Radę Europejską (przywódcy) o podjęcie na szczycie _ konkretnych zobowiązań _, by ją utworzyć; nawoływał też, by _ na poważnie podeszła do obecnej pilnej i krytycznej sytuacji _. Szef KE wskazał, że UE musi _ jasno zdefiniować drogę wyjścia z kryzysu _, ale jego zdaniem, państwa członkowskie _ nie do końca rozumieją _, jak pilnie potrzebne są te działania.

Rada musi porozumieć się w sprawie inicjatyw na rzecz wzrostu gospodarczego, przedstawionych przez KE w maju - przekonywał Barroso. - _ Jeśli szefowie państw i rządów zgodzą się na tę strategię inicjatyw na rzecz wzrostu i zatrudnienia, to powinniśmy iść dalej tą drogą _ - wskazał. Chodzi o _ nowy program oparty na inwestycjach i wzroście _ oraz o jego elementy, jak np. obligacje infrastrukturalne.

Miałyby one finansować duże projekty infrastrukturalne w UE, i w efekcie wspierać wzrost. Emisję wspólnych obligacji na finansowanie infrastruktury Barroso zaproponował już rok temu; na razie PE i duńska prezydencja zgodziły się na projekt pilotażowy. - _ Oczekuję jasnej decyzji na najbliższej Radzie w tej sprawie _ - oświadczył Barroso.

Emisja obligacji infrastrukturalnych na dużą skalę wymagałaby zapewne zwiększenia kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a do tego kraje UE się nie spieszą, choć argumentują za tym Barroso i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Występując w PE w Stasburgu Barroso zaproponował _ międzyinstytucjonalne porozumienie na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia _ w UE. Wówczas - wskazał - możliwe byłoby ustanowienie kalendarza działań i zobowiązanie KE do szybkiego działania.

Szef socjalistów w PE Hannes Swoboda odpowiedział, że są oni gotowi wesprzeć takie instytucjonalne porozumienie, ale chcą się upewnić, że pójdą za nim konkretne działania. _ - Potrzebujemy natychmiastowych decyzji, głowy państw i rządów muszą to zrozumieć _ - dodał Swoboda.

Barroso powiedział także, że niedawna zgoda na pomoc dla hiszpańskiego sektora bankowego _ to odpowiedź na krytykę, że Europa reaguje z opóźnieniem _. Zgoda na wsparcie Hiszpanii kwotą do 100 mld euro _ pokazuje, że możemy wyprzedzać krytyczne sytuacje _ - oświadczył.

_ - Jesteśmy w kluczowym momencie integracji europejskiej _ - oznajmił szef KE. Teraz - ocenił - państwa członkowskie potrzebują wprowadzania reform, strefa euro - dalszej integracji, a cała UE - pogłębienia unii gospodarczo-walutowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten upadek to "nowa jakość kryzysu" w UE To szósty rząd w Europie, który z powodu kryzysu kończy swoją misję przed czasem.
Miliardów jeszcze nie dostaną. Czas się wykazać Dopiero w przyszłą środę eurogrupa podejmie decyzję w sprawie nowej pomocy dla Grecji.
Grecy pod ścianą. Dziś kluczowe decyzje Drastyczne obniżki płac, tysiące ludzi na bruk. Bez tego Ateny nie mają co liczyć na pomoc.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)