Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys we Włoszech. Premier oburzony spekulacjami

0
Podziel się:

Premier Włoch wzywa Unię Europejską do działania. - To ma być operacja wzrost - mówi Monti.

Kryzys we Włoszech. Premier oburzony spekulacjami
(PAP/EPA)

Premier Włoch Mario Monti zapewnił w Izbie Deputowanych, że sytuacja finansowa kraju jest lepsza niż w ostatnich miesiącach i nie potrzebuje on pomocy z zewnątrz. Monti przedstawił informację na temat działań antykryzysowych swojego rządu.

W wystąpieniu premier, którego gabinet pracuje od listopada 2011 roku, zapewnił, że Włochy prezentują się dobrze wśród państw Unii Europejskiej, mając _ słuszne, realizowane cele _.

Monti mówił o niskim zadłużeniu gospodarstw domowych, o dużych oszczędnościach oraz _ stabilnym w zdecydowanej większości _ systemie bankowym, a także niższym niż gdzie indziej bezrobociu. _ - Jesteśmy bardzo spokojni o to, jak Włochy wyglądają na tle międzynarodowym _ - oświadczył.

_ - Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie przed nami stoją, ale także pracy, jaka w parlamencie, w rządzie i w kraju została wykonana w tych miesiącach _ - podkreślił szef rządu.

Profesor Monti, który od początku swego urzędowania apeluje do UE o konkretne inicjatywy na rzecz wzrostu gospodarczego, oświadczył, że jego gabinet podejmuje takie kroki. Nazwał je _ operacja: wzrost _. Wyraził przekonanie, że potrzeba czasu, aby zobaczyć jej rezultaty.

Premier mówił także, że jego rząd przestrzega zasad dyscypliny budżetowej, której - jego zdaniem - towarzyszyć musi _ odpowiednia polityka europejska _.

Monti, który dzień wcześniej zapewniał, że Włochy nie potrzebują pomocy z funduszu ratunkowego strefy euro i skrytykował publiczne wypowiedzi polityków unijnych stawiających takie hipotezy, powtórzył to stanowisko.

Sprzeciwił się następnie wizji pomocy krajowi przeżywającemu poważne trudności, polegającej na tym, że - jak ocenił - rządziliby nim niczym _ gubernatorzy _ przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej. Taką interwencję określił jako rezygnację z własnej suwerenności.

_ - Wysiłki, podjęte przez Włochów są ciężkie, ale czymś jeszcze cięższym byłaby akceptacja tego, gdyby wysiłki te dyktowane były przez tę trojkę i jeszcze większe byłoby poczucie alienacji _ - powiedział.

_ - __ Jednym z pierwszych naszych celów, jakie chcieliśmy zademonstrować UE poprzez nasze działania w kraju jest to, że nie potrzebujemy paraliżującej ochrony innych. Mogę ujawnić, że otrzymaliśmy ojcowskie i niekiedy matczyne rady ze strony tych, którzy mówili, by prosić o wsparcie ze strony funduszu ratunkowego państw (strefy euro) i MFW _.

Premier ocenił, że obecne turbulencje na międzynarodowych rynkach, których ofiarą padają także włoskie obligacje, to rezultat kryzysu w Grecji. Według Montiego sytuacja poprawi się po najbliższym szczycie UE zaplanowanym na 28-29 czerwca, który poświęcony będzie polityce wzrostu.

Czytaj więcej w Money.pl
Mario Monti mówi, kiedy skończy się kryzys Premier Włoch: _ Póki co, musimy płacić bardzo wysoką cenę _.
Takie cięcia, że minister płacze, a premier pracuje bez pensji We Włoszech o 5 mld euro zmniejszone zostaną nakłady na lokalne urzędy i instytucje. Może wzrosnąć VAT.
Zobacz, co uzgodnił Obama z Angelą Merkel Prezydent przeprowadził oddzielne rozmowy telefoniczne z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Włoch Mario Montim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)