Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys we Włoszech. Zrezygnują z euro?

0
Podziel się:

Jak twierdzi jeden z członków Izby Deputowanych, po tym czasie rząd nie będzie w stanie wypłacać emerytur i pensji.

Kryzys we Włoszech. Zrezygnują z euro?
(Lucarelli/CC BY-SA 3.0/Wikipedia)

Szef populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech, Beppe Grillo, przewiduje, że cały system polityczny w jego kraju rozpadnie się za pół roku z powodu niewypłacalności. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika _ Focus _ zasugerował rezygnację z euro.

_ - Daję starym partiom jeszcze pół roku, a potem (nastąpi) koniec _ - powiedział Grillo w rozmowie z _ Focusem _, opublikowanej na stronie internetowej tygodnika. - _ Potem rząd nie będzie w stanie wypłacać emerytur ani płacić pensji urzędnikom _ - dodał 64-letni komik, którego partia zdobyła w niedawnych wyborach do Izby Deputowanych 25,5 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce.

Grillo powiedział, że tradycyjne partie polityczne nie myślą poważnie o reformie kraju. _ - Blefują tylko, żeby zyskać na czasie _ - zauważył polityk.

Jego zdaniem Włochy duszą się w pętli długów państwowych i muszą w związku z tym renegocjować warunki spłaty kredytów. _ - Jeżeli odsetki dojdą do granicy 100 mld euro rocznie, to zginęliśmy _ - powiedział Grillo, sugerując, że jeśli warunki (spłaty kredytów) nie ulegną zmianie, Włochy powinny zrezygnować z euro i powrócić do dawnej narodowej waluty.

W wyniku zakończonych w poniedziałek wyborów we Włoszech powstał polityczny pat. Centrolewica Piera Luigiego Bersaniego zdobyła, co prawda, większość w Izbie Deputowanych, lecz nie uzyskała jej w Senacie, co zmusza to ugrupowanie do poszukiwania koalicjanta.

W wywiadzie dla _ Focusa _ Grillo oświadczył, że zawarłby sojusz z Bersanim oraz liderem centroprawicy, byłym premierem Silvio Berlusconim, gdyby ich ugrupowania zgodziły się na reformy: natychmiastową zmianę ordynacji wyborczej, likwidację zwrotu kosztów kampanii wyborczej i ograniczenie do dwóch kadencji czasu sprawowania mandatu dla wszystkich posłów. _ - Nie zgodzą się na to _ - przewiduje komik.

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd ocenił, że dobrze się stało, iż jego ruch nie zdobył od razu większości w parlamencie. _ - To była próba generalna _ - zauważył.

Czytaj więcej w Money.pl
Bez Montiego wpadną w większy kryzys? _ Ustępujący premier Mario Monti jest potrzebny nie tylko Włochom, ale Unii Europejskiej _ - uważa Mikołaj Dowgielewicz, minister ds. europejskich.
Niepewność po "przegranym zwycięstwie"? Centrolewica ma przewagę jedynie w Izbie Deputowanych. W Senacie ma zaś prawie tyle samo mandatów, co centroprawica.
"Rynki finansowe chcą stabilnego rządu" Wszystkim zależy na rządzie, który będzie w stanie kontynuować gospodarcze reformy zapoczątkowane przez premiera Mario Montiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)