Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys wpędza Portugalczyków w narkomanię

0
Podziel się:

W ubiegłym roku do ośrodków leczenia uzależnień zgłosiło się blisko 9 tysięcy osób, które po raz pierwszy prosiły o pomoc.

Kryzys wpędza Portugalczyków w narkomanię
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

W ostatnich latach w Portugalii drastycznie przybyło osób uzależnionych od narkotyków - informuje o tygodnik Expresso.

W ubiegłym roku do ośrodków leczenia uzależnień zgłosiło się blisko 9 tysięcy osób, które po raz pierwszy prosiły o pomoc. Tak dużej liczby nie zanotowano od wielu lat - podkreślają dziennikarze gazety, którzy dotarli do najnowszych raportów poświęconych zażywaniu narkotyków.

Jak pisze Expresso, w ciągu dziesięciu lat liczba nowych uzależnionych wzrosła aż o 70 procent. W sumie w Portugalii w 2012 roku leczyło się niemal 39 tysięcy narkomanów - o 10 tysięcy więcej, niż dekadę wcześniej. Szczególnie niepokojąca jest rosnąca liczba heroinistów.

Eksperci zauważają, że lawinowy wzrost notuje się od 2008 roku, uznawanego za początek kryzysu w Portugalii. Według szefa instytutu do spraw uzależnień SICAD Joao Goulao, to właśnie pogłębiająca się bieda, rekordowe bezrobocie i brak perspektyw skłaniają wiele osób do sięgnięcia po szkodliwe substancje.

Portugalia ma jedne z bardziej liberalnych przepisów antynarkotykowych w Europie. Od 2001 roku kupno, posiadanie niewielkich ilości na własny użytek i konsumpcja narkotyków nie jest przestępstwem. Stworzono system opieki dla osób uzależnionych, który przez wiele środowisk jest jednak krytykowany jako niewystarczający.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)