Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Legalizacja marihuany we Francji przyniesie miliardy euro zysku

0
Podziel się:

Profesor Sorbony obliczył, że karanie za palenie marihuany kosztuje rocznie skarb państwa miliard siedemset milionów euro.

Legalizacja marihuany we Francji przyniesie miliardy euro zysku
(iStockphoto)

Minister do spraw mieszkaniowych rozpętała we Francji burzę na temat zniesienia kar za palenie marihuany. Zwolennicy legalizacji narkotyku wysuwają także argumenty natury ekonomicznej.

Debata, jaką wywołały słowa francuskiej minister Cecile Duflot, zmusiła prezydenta Francji do zajęcia w tej sprawie stanowiska. Francois Hollande podkreślił, że jest stanowczym przeciwnikiem zniesienia kary za palenie marihuany.

Według Francuskiego Ośrodka do Spraw Narkotyków, co trzeci Francuz w wieku od 18 do 64 lat próbował palenia marihuany, czyli w sumie 13 milionów obywateli. Pali się ją w co dziesiątym zakładzie pracy. Stojącą na czele Partii Zielonych minister popierają politycy skrajnie lewicowi, którzy domagają się zezwolenia na sprzedaż marihuany w aptekach.

Ekonomista, profesor Sorbony, Pierre Kopp obliczył, że palenie narkotyku kosztuje rocznie skarb państwa miliard siedemset milionów euro niemal dziewięćset milionów to wydatki na zdrowie palaczy, pozostała suma to koszt działań policji mającej za zadanie łapanie handlarzy i ich klientów.

Zalegalizowanie marihuany przyniosło by skarbowi państwa dodatkowy miliard z opłat podatkowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wpływ marihuany może przejść na potomstwo Naukowcy z Cummings School of Veterinary Medicine (USA) przeprowadzili na szczurach badania dotyczące wpływu podawanej dojrzewającym szczurom substancji zbliżonej do marihuany na kolejne generacje tych zwierząt.
23 proc. nastolatków pali marihuanę. Ilu pije? Odsetek polskich nastolatków, którzy próbowali marihuany i haszyszu, zwiększył się w ciągu ostatnich 4 lat o ok. 5 pkt proc., do 23 proc.
Nie chce się im zajmować wybrykiem Palikota Zdaniem prokuratury nie ma wystarczająco dużo poszlak skłaniających do wszczęcia postępowania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)