Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lewicowi eurodeputowani zjechali do Warszawy

0
Podziel się

Lider SLD uważa, że Polska powinna się pospieszyć z podatkiem od transakcji finansowych.

Lewicowi eurodeputowani zjechali do Warszawy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDTpuzIl

Kryzys gospodarczy oraz wydarzenia w krajach Afryki Północnej były tematami spotkania europosłów z grupy Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Warszawie, w którym uczestniczył szef tej eurogrupy Martin Schulz oraz szef SLD Grzegorz Napieralski.

Schulz podkreślił podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Napieralskiego, że europosłowie S&D spotykają się zawsze w kraju, który sprawuje przewodnictwo w Radzie UE.

Jak dodał, warszawska dyskusja dotyczyła m.in. kryzysu gospodarczego a także rewolucji w Afryce Północnej. - _ Unia Europejska znajduje się w głębokim kryzysie. Nie tylko w kryzysie gospodarczym i finansowym, ale kryzysie politycznym _ - ocenił Schultz. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo, jak zakończy się rewolucja w Afryce Północnej. - _ Czy narodzi się z tego demokracja? _ - pytał.

bDTpuzIn

Schulz podkreślił, że w Europie politycy muszą się przyglądać _ temu, co ludzie oczekują od polityki _, ponieważ - jak mówił - _ tylko wtedy możemy patrzeć w przyszłość, jeśli skupimy się na ludziach _. _ Młodzi ludzie, którzy mają dobre wykształcenie, chcą pracy, która zapewni im godne warunki życia _ - zaznaczył. _ Ludzie nie oczekują tego, że będziemy z nich robić milionerów, chcą godnych warunków życia _ - ocenił niemiecki europoseł. Jego zdaniem, jeśli tego nie dostaną, _ odwrócą się nie tylko od polityki, ale odwrócą się od demokracji _.

_ - Nie może być tak, że jakieś agencje ratingowe mają więcej władzy niż rządy _ - podkreślił Schulz. Dlatego - według niego - należałoby wprowadzić podatek od transakcji finansowych, który mógłby ukrócić spekulacje.

Również według Napieralskiego trzeba rozmawiać o tym jak wyjść z kryzysu, ale _ nie kosztem ludzi _. _ Musimy walczyć z kryzysem, ale nie kosztem najsłabszych i najbiedniejszych _ - podkreślił.

Jak przypomniał lider Sojuszu, Polska przewodniczy w tym półroczu Radzie Unii Europejskiej. - _ Ale czy na pewno? _ - pytał. W jego ocenie, trzeba się zastanowić czy nie powstaje Europa trzech grup - jedna z nich to Francja i Niemcy, druga - kraje strefy euro, trzecia - wszyscy pozostali. Według Napieralskiego, premier Donald Tusk powinien reagować na to i nie pozwolić, by tworzyły się takie grupy.

bDTpuzIt

_ - Polska jest dzisiaj trochę poza nawiasem najważniejszych debat w Europie _ - uważa Napieralski. Jak mówił, Polska miała jako jedna z pierwszych wprowadzić podatek od transakcji finansowych.

Czytaj o kampanii wyborczej SLD
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t154933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/napieralski;program;sld;pelen;dobrych;rozwiazan,19,0,894739.html) "Jesteśmy w politycznej lidze mistrzów" Szef SLD uważa, że jego partia wygra nadchodzącą kampanię wyborczą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t95799.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kwasniewski;nie;chce;angazowac;sie;w;kampanie;sld,203,0,894411.html) Podpadł Kwaśniewskiemu, przez kolegów Były prezydent jest zawiedziony polityką obecnego szefa SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t131973.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;zlozy;wniosek;o;trybunal;stanu;dla;kaczynskiego,244,0,886772.html) Zginęła kobieta. SLD: Kara przed wyborami SLD chce by Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro odpowiedzieli za śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy.
bDTpuzIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)