Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

List 13 państw w obronie polityki spójności

0
Podziel się:

Ma on zostać przekazany szefowi Komisji Europejskiej Manuelowi Barroso przez polskiego ministra Mikołaja Dowgielewicza.

List 13 państw w obronie polityki spójności
(kprm.gov.pl)

Ma on zostać przekazany szefowi Komisji Europejskiej Manuelowi Barroso przez polskiego ministra Mikołaja Dowgielewicza. **To efekt spotkania w Warszawie ministrów do spraw europejskich.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się ministrowie do spraw europejskich: Bułgarii, Czech, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier przebywali przedwczoraj w Warszawie na zaproszenie Dowgielewicza. Kraje przez nich reprezentowane są beneficjentami netto unijnego budżetu. Chcą domagać się podobnego traktowania w nowym budżecie, który zostanie opracowany na lata 2014-2020.

Dowgielewicz oświadczył, że list przekaże Komisji w ciągu najbliższych dni. - _ Ważne jest, by polityka spójności zajmowała takie miejsce w nowym unijnym budżecie jak w tej chwili i była traktowana jako dobry i najlepszy mechanizm inwestycyjny na poziomie unijnym _ - zaznaczył.

Gościem warszawskiego spotkania był komisarz UE do spraw programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski, który pod koniec czerwca przedstawi projekt wieloletniego budżetu. Pierwszym krajem, który rozpocznie negocjacje w tej sprawie będzie Polska, sprawująca prezydencję od 1 lipca.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t95076.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;dogada;sie;w;sprawie;budzetu;za;rok,89,0,766041.html) Unia dogada się w sprawie budżetu... za rok
- _ Spotkanie odbyło się pod dobrym hasłem solidarności europejskiej wyrażającej się w polityce spójności, która wpisana jest w sztandary europejskie _ - ocenił Lewandowski. Dodał, iż dobrze, że takie spotkanie się odbyło.

Jak podkreślił, polityka spójności powinna być europejską polityką nakierowaną na rozwój dla wszystkich, a nie tylko dla biednych krajów, ponieważ zwiększa siłę nabywczą, innowacyjność. - _ Musimy znaleźć dla tego, co tradycyjne, czyli polityki rolnej, polityki spójności nową legitymację na XXI wiek _ - ocenił Lewandowski.

Nawiązując do budżetu unijnego na lata 2014-2020 powiedział, że nie będzie on znacząco większy. - _ Chodzi o to, żeby istotną częścią tego budżetu, który nie może rosnąć w obecnych czasach była polityka spójności i ona się obroni. W naszej propozycji na pewno będzie bardzo istotną częścią _ - mówił komisarz.

Zaznaczył, że stara się tak formułować nowy wieloletni budżet, by nie było wielkich wygranych i zbyt wielkich przegranych. Przyznał, że chce by fundusze spójności w nowym budżecie delikatnie przesuwały się w stronę krajów wschodnich UE. W obecnym budżecie na lata 2007-2013 obowiązuje taka zasada, że na Wschód przeznacza się 52,5 proc., a na Zachód 47,5 proc. funduszy.

- _ Jeżeli Komisja nie położy realistycznych propozycji na stole, to pojawi się alternatywa, która będzie bardzo nieciekawa dla Europy, bo dogadają się "ci wielcy" kosztem polityki spójności _ - dodał. Ważne jest - jak mówił - aby jego propozycja była wzięta pod uwagę jako realny punkt wyjścia do rozmów.

W nowym budżecie ma pojawić się nowa zasada - warunkowość przed nierozsądnym wydawaniem zapisana w kontraktach zawieranych z państwami członkowskimi w ramach funduszy spójności. - _ Warunkowość to jest tarcza ochronna, która broni przed zarzutem złego wydawania _ - przekonywał.

Niestety - jak mówił - jest wiele przykładów w Europie, które pokazują złe wydatkowanie pieniędzy, a to utrudnia zgodę co do polityki spójności.

W Unii Europejskiej jest grupa krajów niechętnych utrzymywaniu na obecnym poziomie polityki spójności, z której finansowane są m.in. inwestycje infrastrukturalne. Chodzi głównie o Wielką Brytanię oraz innych płatników netto, którzy chcą szukać oszczędności w przyszłym wieloletnim budżecie UE właśnie w tych wydatkach pod hasłami konsolidacji budżetu. Polska nie chce dzielić polityki spójności na fundusze sektorowe i chce utrzymać wpływ krajów członkowskich na programowanie polityki spójności.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t86503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znow;sprobuja;uchwalic;budzet;unii,163,0,729507.html) Znów spróbują uchwalić budżet Unii Komisarz Lewandowski ma nadzieję, że uda się go podpisać przed Bożym Narodzeniem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t95078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lewandowski;musimy;europe;opodatkowac,153,0,695705.html) Lewandowski: Musimy Europę opodatkować Polski komisarz do spraw budżetu walczy o politykę spójności Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t95074.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;europejska;chce;planowac;budzet;na;10;lat,220,0,695516.html) Unia Europejska chce planować budżet na 10 lat Dotychczas ustalała plany finansowe na siedem. Komisarz Lewandowski naciska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)