Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa rozważa użycie dwujęzycznych nazw

0
Podziel się:

Rząd premiera Andriusa Kubiliusa przygotował projekt ustawy, zakładający używanie dwujęzycznych nazw ulic.

Litwa rozważa użycie dwujęzycznych nazw
(senat.gov.pl/GFDL)

Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców.

Takie założenie przewiduje projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który był omawiany. W posiedzeniu komisji koordynacyjnej ds. mniejszości narodowych udział wzięli m.in. premier Andrius Kubilius, minister kultury Arunas Gelunas i minister finansów Ingrida Szimonyte.

Projekt przewiduje też wprowadzenie języka mniejszości narodowych do urzędów państwowych w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez daną mniejszość. W praktyce oznacza to, że na Wileńszczyźnie, gdzie większość stanowią Polacy, w urzędach można będzie używać języka polskiego.

Po posiedzeniu premier Kubilius zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami, że omawiana koncepcja jest dopiero projektem. - _ Jakie będą ostateczne decyzje, zobaczymy _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t115287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/a;gdyby;tak;litwin;wystrzelal;cala;polska;wies,206,0,863182.html) "A gdyby tak Litwin wystrzelał całą polską wieś"
Sekretarz Związku Polaków na Litwie Edward Trusewicz, który uczestniczył w posiedzeniu, powiedział, że _ odnosi się wrażenie, iż w rządzie jest wola polityczna uprawomocnienia podwójnych napisów i używania języka mniejszości w życiu publicznym _.

Rząd zapowiada, że projekt ustawy o mniejszościach narodowych trafi pod obrady Sejmu już podczas jesiennej sesji parlamentarnej. - _ Jeżeli podczas omawiania w parlamencie rządowy projekt nie ulegnie zmianom, będzie on zadowalał społeczność polską _ - powiedział Trusewicz.

Odnotował, że opracowywany przez litewski rząd projekt ustawy o mniejszościach narodowych _ nie jest niczym nadzwyczajnym _, bo przenosi jedynie do ustawodawstwa litewskiego założenia Konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych, którą Litwa ratyfikowała w 2000 roku. Trusewicz przypomniał, że europejskie standardy obowiązują w Polsce, Czechach, na Węgrzech i innych krajach.

- _ Propozycja rządu uprawomocnienia podwójnych nazw ulic i miejscowości nie oznacza, że my teraz zaprzestaniemy walki o pisownię nazwisk polskich i nie będziemy żądali wniesienia poprawek do ustawy o oświacie _ - powiedział Edward Trusewicz. Podkreślił, że obecnie dla społeczności polskiej na Litwie sprawą priorytetową jest oświata.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;nie;strzelajmy;do;litwinow;lepiej;rozmawiac,3,0,863491.html) Wawryszuk: Nie strzelajmy do Litwinów, lepiej rozmawiać Oskarżanie ich o ksenofobię i polakożerstwo nie załagodzi napięć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t86755.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/msz;oburzone;slowami;ambasador;litwy,235,0,857323.html) MSZ oburzone słowami ambasador Litwy Loreta Zakarevicziene zarzuciła polskiej mniejszości na Litwie brak lojalności wobec kraju zamieszkania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstracje;polskich;uczniow;na;litwie,245,0,832501.html) Demonstracje polskich uczniów na Litwie Prawie tysiąc osób protestowało w Wilnie przeciwko ustawie, pogarszającej warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych .
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)