Notowania

litwa
31.12.2011 14:20

Litwa wprowadza podatek od drogich nieruchomości

Powszechny podatek od nieruchomości dotąd nie istniał. Od jutra zapłacą go właściciele nieruchomości o wartości ponad 1 mln litów, czyli około 290 tys. euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(forca/iStockphoto)

Prezydent Dalia Grybauskaite podpisała w mijającym tygodniu nowelizację przepisów podatkowych. Podatek od nieruchomości będzie wynosił 1 proc. i - jak twierdzi prezydent - będzie to przede wszystkim podatek _ solidarnościowy _. _ Zapewni on też przejrzystość litewskiego rynku nieruchomości, zapobiegnie próbom windowania cen _ - napisano w komunikacie prasowym urzędu prezydenta.

Eksperci krytykują pomysł wprowadzenia takiego podatku, twierdzą, że jest to akcja polityczna przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się na Litwie jesienią przyszłego roku.

_ - Podatek ten nie przyniesie realnych dochodów budżetowych, wprowadzając go politycy chcą się jedynie przypodobać wyborcom _ - mówi doradca prezesa banku SEB Gitanas Nauseda.

_ - To jest czysty populizm, którego celem jest ukaranie ludzi zamożnych _ - ocenia analityk banku Danske Violeta Klyviene.

Szacuje się, że nowy podatek na Litwie dotknie około tysiąca osób; dzięki niemu uda się pozyskać 17 mln litów (4,5 mln euro). Podatek zasili budżet państwa, a nie budżet samorządów.

O kryzysie na Litwie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t84154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/trudniej;bedzie;kupic;alkohol;litwa;zaostrza;przepisy,43,0,999211.html) Sąsiedzi Polski idą na wojnę z pijaństwem Od 1 stycznia restauracje i bary na Litwie mają zakaz sprzedaży alkoholu na wynos w godzinach od 22 do 8.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t91488.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;w;wilnie;zakazano;zebrania;i;dawania;jalmuzny,241,0,986865.html) Będzie kara za żebranie i dawanie jałmużny Kara dwóch tysięcy litów jest przewidziana za permanentne łamanie zakazu.
Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz