Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa zaprezentowała narodowy plan wprowadzenia euro

0
Podziel się:

Projekt ma w najbliższym czasie zatwierdzić rząd, a następnie Sejm.

Litwa zaprezentowała narodowy plan wprowadzenia euro
(Psdphotography/iStockphoto)
bETRHezV

Ma on zapewnić sprawne przejście z narodowej waluty, jakim jest lit, na euro w 2015 roku. Zaprezentowany projekt ma w najbliższym czasie zatwierdzić rząd, a następnie Sejm.

- _ Zrobimy wszystko, by zamiana waluty przebiegała sprawnie, a sam proces był technicznie prosty _ - powiedział minister finansów Litwy Rimantas Szadzius.

Plan przewiduje okres funkcjonowania w obiegu obu walut po wprowadzeniu euro, okres wskazywania cen w dwóch walutach, a także terminy wymiany litów na euro.

bETRHezX

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius w czwartkowym wywiadzie dla radia Żiniu Radijas wyraził opinię, że - _ Litwa ma 95 proc. szans na wprowadzenie euro w 2015 roku _.

Estonia wprowadziła euro w 2011 roku, Łotwa zamierza to zrobić w 2014 roku. Litwa zamierzała wprowadzić euro już w 2007 roku, ale nie udało się to z powodu zbyt wysokiej inflacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy krytykują ratowanie strefy euro W czerwcu sędziowie Trybunału mają rozpatrzyć skargi przeciwko Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu.
Alarmują, że kolejny kraj idzie w ślady Cypru Agencje ratingowe oraz Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW bacznie przyglądają się sytuacji.
Będzie referendum w sprawie euro? Łotwa i Litwa odrzuciły w czwartek pomysł referendum w sprawie swego wejścia do strefy euro, w czasie gdy sąsiednia Polska wspomina o takiej możliwości, gdyż według nich mogłoby to zaprzepaścić, jak to określają, _ cel strategiczny _ - pisze AFP.
bETRHeAy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)