Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mario Draghi w Niemczech. Mission impossible?

0
Podziel się:

Skupowanie przez Europejski Bank Centralny obligacji zadłużonych krajów strefy euro nie narusza jego mandatu - przekonywał dziś szef EBC.

Mario Draghi w Niemczech. Mission impossible?
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Skupowanie przez Europejski Bank Centralny obligacji zadłużonych krajów strefy euro nie narusza jego mandatu - przekonywał dziś niemieckich posłów szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

W spotkaniu z Draghim uczestniczyło ponad 100 posłów Bundestagu. Jak powiedział dziennikarzom, rozmowa z parlamentarzystami była _ ważnym elementem dla budowy zaufania _ pomiędzy EBC, a sceptycznie oceniającą jego działania niemiecką opinią publiczną.

_ - Moje przesłanie było takie, że te działania są do pogodzenia z naszym mandatem, dotyczącym zapewnienia stabilności cen w eurolandzie. Są też w pełni do pogodzenia z niezależnością EBC i zostały zaplanowane tak, by nie ograniczać dyscypliny fiskalnej w krajach strefy euro. A przede wszystkim działania te nie stanowią bezpośredniego finansowania państw _ - powiedział Draghi po spotkaniu w Bundestagu.

Zdaniem Draghiego działania jego banku chronią również niemieckich podatników. Pytany jednak, czy uważa, by udało mu się przekonać sceptyczną wobec poczynań EBC niemiecką opinię publiczną, Draghi odparł, że _ byłoby to zbyt ambitnym założeniem _.

Przewodniczący Bundestagu, chadecki polityk Norbert Lammert powiedział, że ma wrażenie, iż rozmowa z Draghim _ bardzo pomogła obu stronom lepiej zrozumieć zarówno obawy, jak i zamiary _ oraz pomogła w budowie wzajemnego zaufania, które jest potrzebne, by ustabilizować wspólną walutę i osiągnąć cele polityki fiskalnej.

Draghi sam zaproponował kilka tygodni temu, że przyjedzie do Berlina, by wyjaśnić wątpliwości wielu niemieckich posłów co do zapowiedzi, że EBC przeprowadzi nieograniczony skup na rynku wtórnym obligacji krótkoterminowych krajów, które borykają się z kryzysem zadłużenia i problemem wysokiego oprocentowania swoich obligacji.

Ogłoszona na początku września decyzja Europejskiego Banku Centralnego wywołała w Niemczech spore kontrowersje oraz obawy przed wzrostem inflacji. Otwarcie skrytykował tę decyzję m.in. prezes Bundesbanku Jens Weidmann, który ocenił, że skupowanie obligacji państw przez EBC stanowi niezgodne z traktatem UE bezpośrednie finansowanie państw.

Pozytywnie spotkanie z Draghim ocenili politycy rządzącej Niemcami chadecji. _ - Jego odpowiedzi były przekonujące. Wyrażane w związku z polityką EBC obawy przed wzrostem inflacji są nieuzasadnione _ - ocenił polityk CDU Norbert Barthle.

Natomiast zdaniem socjaldemokraty Carstena Schneidera Draghi nie zdołał rozwiać wątpliwości, że strategia EBC nie ma oparcia w traktacie UE. Schneider ocenił, że zapowiedziane przez EBC działania to faktycznie _ wprowadzenie kuchennymi drzwiami wspólnej odpowiedzialności za długi państw eurolandu _, wymuszone przez stanowisko rządu Angeli Merkel, która odrzuca euroobligacje i inne formy wspólnego poręczenia za długi w strefie euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozytywny impuls dla rynków. Strefa euro... _ - Strefa euro robi postępy i inwestorzy to zauważają - _ podkreśla szef Europejskiego Banku Centralnego.
Decyzja o skupie obligacji była słuszna? Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił, że już można dostrzec pozytywne efekty niedawnej decyzji banku.
Decyzja EBC w Trybunale. Skarży polityk CSU Peter Gauweiler zaskarżył do Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego decyzję Europejskiego Banku Centralnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)