Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mario Monti jest optymistą. Jego zdaniem kryzys w Europie powoli mija

0
Podziel się:

Ważne jest żebyśmy pomagali sobie na zmianę - powiedział szef włoskiego rządu.

Mario Monti jest optymistą. Jego zdaniem kryzys w Europie powoli mija
(PAP/EPA)

Premier Włoch Mario Monti powiedział, że Europa zaczyna _ wychodzić z tunelu _ kryzysu. Ostrzegł, że spory między partiami pogarszają sytuację włoskich obligacji na rynkach._ _

_ - Koniec tunelu zaczyna widnieć na horyzoncie. Jesteśmy w Europie bliscy końca tego tunelu _ - oświadczył szef włoskiego rządu w wywiadzie dla radia RAI.

Przed dzisiejszymi rozmowami z prezydentem Francji Francois Hollande'em w Paryżu Monti oświadczył, że Rzym i Paryż mają wspólną wolę _ chronić euro i dać precyzyjny impuls do europejskiego wzrostu _.

_ - Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie zaangażowali się na rzecz tego, by euro nie było czynnikiem rozpadu _ - dodał włoski premier. Zwrócił uwagę na konieczność jak najszybszej realizacji postanowień podejmowanych na szczytach UE.

Odnosząc się do dalszego etapu swej europejskiej podróży, czyli Helsinek, gdzie pojawi się jutro, Mario Monti zauważył, że Finlandia uczyniła w minionych latach _ nadzwyczaj ważne postępy _.

_ - Pragnę, by Finowie zdali sobie też sprawę z tego, co zrobiły Włochy w tych miesiącach _ - dodał. _ - Nie proszę o solidarność, ale uważam, że każdy powinien patrzeć na problem mając wizję _ - ocenił premier. Wyjaśnił, że będzie starał się przekonać rząd Finlandii, iż decyzje podjęte na unijnym szczycie w czerwcu _ leżą w interesie wszystkich _.

Na szczycie tym Finlandia zapowiedziała, że zablokuje uruchomienie funduszu ratunkowego strefy euro EMS, który przewiduje wykupywanie obligacji rządowych na wolnym rynku. Podobne stanowisko zajęła też Holandia.

Mówiąc następnie o zaplanowanych na pojutrze rozmowach z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem w Madrycie Monti wyraził przekonanie, że _ zrobił on rzeczy odważne i istotne _. Zapewnił, że nie będzie udzielał Rajoyowi żadnych rad. - _ Ale ważne jest, abyśmy sobie pomagali na zmianę _ - podkreślił.

W wywiadzie dla publicznego radia RAI Monti zaapelował do włoskich polityków, aby _ odrobili lekcje domowe _ i zaangażowali się na rzecz przeprowadzanych i planowanych w kraju reform.

Zdaniem premiera brak wyraźnego sygnału ze strony klasy politycznej doprowadzi do tego, że międzynarodowe rynki _ będą słusznie wyrażały sceptycyzm _ co do tego, co we Włoszech wydarzy się po zakończeniu pracy tego rządu na wiosnę 2013 r. wraz z następnymi wyborami.

Mario Monti ocenił, że obecny klimat politycznych sporów we Włoszech, głównie w związku z przyszłoroczną kampanią wyborczą, ma wpływ na spread.

Premier, stojący na czele bezpartyjnego rządu ekspertów, zapytany o to, czy rozważa możliwość zaangażowania w politykę przed majowymi wyborami, odparł ironicznie, że _ traci słuch _, gdy pada takie pytanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Mario Monti mówi, kiedy skończy się kryzys Premier Włoch: _ Póki co, musimy płacić bardzo wysoką cenę _.
Premier mówi Włochom, od kogo się uczyć Premier Włoch Mario Monti uważa, że władze w Rzymie mogą wiele nauczyć się od Madrytu. Chodzi o reformy rynku pracy i systemu bankowego.
Takie cięcia, że minister płacze, a premier pracuje bez pensji We Włoszech o 5 mld euro zmniejszone zostaną nakłady na lokalne urzędy i instytucje. Może wzrosnąć VAT.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)