Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mario Monti nowym premierem Włoch? Być może już w poniedziałek

0
Podziel się

Rychłe powołanie nowego rządu we Włoszech na czele z byłym unijnym komisarzem, ekonomistą Mario Monti jest coraz bardziej prawdopodobne.

Mario Monti nowym premierem Włoch? Być może już w poniedziałek
(FriendsofEurope/CC/Flickr)
bDIZOdqZ

Rychłe powołanie nowego rządu na czele z byłym unijnym komisarzem jest coraz bardziej prawdopodobne.

Sygnałem, potwierdzającym praktycznie nieoficjalne informacje o tym, że to 68-letni Mario Monti będzie nowym włoskim premierem jest decyzja prezydenta Giorgio Napolitano, który nieoczekiwanie mianował go wieczorem dożywotnim senatorem - sugeruje włoska prasa i przypuszcza, że nowy rząd może powstać już w poniedziałek.

Gest ten jest nie tylko, jak się podkreśla, wyrazem uznania dla wybitnego ekonomisty, ale ma też istotne polityczne implikacje. Oznacza to bowiem, że gabinet, na czele którego stanie Monti nie będzie tzw. rządem technicznym, lecz kierowanym przez członka parlamentu.

bDIZOdrb

Prasa zwraca uwagę na ogromne przyspieszenie politycznych decyzji, które są konsekwencją utraty przez centroprawicę Silvio Berlusconiego większości w Izbie Deputowanych i jego zapowiedzi podania się do dymisji po uchwaleniu przez parlament ustawy stabilizacyjnej, zawierającej pakiet kroków na rzecz uzdrowienia zadłużonych finansów publicznych.

_ La Repubblica _ podkreśla, że prezydent nalega na błyskawiczne rozwiązanie kryzysu koalicyjnego i że to jego inicjatywą było to _ drastyczne przyspieszenie _ w reakcji na nerwowość rynków, których nie uspokoiła zapowiedź ustąpienia Berlusconiego w bliżej nieokreślonym terminie.

*Czytaj felieton dziennikarza Money.pl: *

bDIZOdrh

Rzymski dziennik przedstawia następujący, najbardziej prawdopodobny, scenariusz wydarzeń: w piątek ustawę stabilizacyjną uchwali Senat, a w sobotę uczyni to Izba Deputowanych. Jeszcze tego dnia lub najpóźniej w niedzielę rano premier Silvio Berlusconi złoży dymisję, a Giorgio Napolitano natychmiast rozpocznie konsultacje na temat utworzenia nowego rządu - twierdzi gazeta. Według jej prognoz po zakończonych w niedzielę wieczorem konsultacjach nowy gabinet powstanie w poniedziałek.

Wiadomo, że gabinet profesora Montiego jest skłonna poprzeć cała opozycja, od centrum po centrolewicę. Nie wyklucza się również - dodaje _ La Repubblica _ - że do poparcia uda się także przekonać partię Berlusconiego Lud Wolności, nad którą on sam według obserwatorów stracił już kontrolę.

_ La Stampa _ przypomina, że _ SuperMario _, jak nazywany jest Monti, cieszy się sympatią i uznaniem w Unii Europejskiej. Racjonalista, pełen rezerwy, ostrożny - tak opisuje go turyński dziennik. Podkreśla, że Włochy _ zasłużyły _ na takiego premiera.

O międzynarodowym prestiżu Mario Montiego pisze _ Corriere della Sera _ podkreślając, że nie jest on _ zimnym technokratą _. - _ To wyraziciel idei, nie interesów _ - ocenia największa włoska gazeta. Wyraża przekonanie, że niemal pewna już nominacja dla Montiego to _ spektakularny przełom _ dla Włoch.

bDIZOdri
O kryzysie rządowym we Włoszech czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t188766.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bezterminowa;misja;ke;we;wloszech;co;po;berlusconim,232,0,962024.html) Przełom we Włoszech. Kryzysowa misja UE _ - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją - _ mówi komisarz ds. walutowych Olli Rehn. Chce patrzeć na Włochom na ręce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t75695.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wloska;koalicja;rzadowa;na;skraju;kryzysu,186,0,950202.html) Berlusconi w opałach. "Ludzie nas zabiją" Wewnętrzny konflikt jest rezultatem głębokich różnic na tle proponowanej przez premiera Silvio Berlusconiego reformy systemu emerytalnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t181614.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wloska;prasa;dymisja;berlusconiego;nie;tak;szybko,0,0,962304.html) Berlusconi zmęczony, ale szybko nie odejdzie Premier potrzebuje kilku tygodni na przygotowanie i uchwalenie ustawy o stabilizacji finansów.
bDIZOdrC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)