Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Marszałek Kopacz: Obywatele UE mogą wpływać na jej kształt

0
Podziel się:

Zaznaczyła, że bardzo ważne jest dla UE budowanie wśród swoich obywateli zaufania, poczucia stabilności i nienaruszalności zasad, na których się ona opiera, w tym stabilności finansowej.

Marszałek Kopacz: Obywatele UE mogą wpływać na jej kształt
(Reporter Poland)

Obywatele UE muszą znać swoje prawa i rozumieć, że mogą wpływać na kształt i decyzje Unii - powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz w poniedziałek w czasie konferencji przewodniczących parlamentów państw UE, która odbywa się w stolicy Cypru, Nikozji.

_ Aby Unia Europejska mogła się dalej rozwijać, obywatele muszą nie tylko wiedzieć, jak Unia wpływa na ich życie, ale też móc sami tę Unię kształtować _ - podkreśliła Kopacz w przemówieniu w czasie sesji obrad zatytułowanej _ Przybliżanie Unii Europejskiej obywatelom _.

Zaznaczyła, że bardzo ważne jest dla UE budowanie wśród swoich obywateli zaufania, poczucia stabilności i nienaruszalności zasad, na których się ona opiera, w tym stabilności finansowej. _ Stabilność finansowa na lata, a więc wieloletni budżet, a nie prowizorium _ - powiedziała Kopacz.

W poniedziałek rano szefowie parlamentów krajów UE omawiali też ich rolę w promowaniu demokracji i praw człowieka w państwach poza UE, szczególnie w regionie Morze Śródziemnego; w tym kontekście poruszyli temat arabskiej wiosny.

Na popołudnie zaplanowana jest sesja na temat artykułu 13 Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej (tzw. pakt fiskalny), w czasie której będzie dyskutowana rola parlamentów narodowych w tworzeniu unijnej perspektywy finansowej oraz powołanie specjalnej konferencji międzyparlamentarnej, która miałaby zajmować się polityką budżetową i gospodarczą UE.

We wtorek szefowie parlamentów poruszą temat roli utrzymywania spójności społecznej w czasach kryzysu i działań, jakie w tym zakresie powinny wspólnie podejmować parlamenty krajów unijnych. Planowane jest przyjęcie wniosków końcowych.

W konferencji biorą udział przewodniczący parlamentów państw UE, szefowie parlamentów Chorwacji, Islandii, Czarnogóry, Serbii i Macedonii, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Polskę reprezentują marszałek Sejmu Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)