Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Masowe protesty przeciw bezrobociu w Hiszpanii

0
Podziel się:

W przygotowaniu madryckiej demonstracji godności, która przebiegła bez incydentów, uczestniczyło około 300 organizacji społecznych.

Masowe protesty przeciw bezrobociu w Hiszpanii
(clspeace/CC/Flickr)

Kilkadziesiąt tysięcy Hiszpanów z wszystkich regionów kraju uczestniczyło w Madrycie w marszu _ w obronie godności człowieka - o pracę, chleb i dach nad głową dla wszystkich _, jak głosiły transparenty niesione w sześciu wielkich pochodach.

Część ludzi przybyła do stolicy autobusami, a część jako uczestnicy pieszych marszów, które wyruszyły z Andaluzji, Estremadury, Katalonii, Asturii i innych regionów kraju. Demonstranci w sześciu kolumnach marszowych przeszli przez cały Madryt i spotkali się w rejonie stacji kolejowej Atocha, aby stamtąd w jednej kolumnie dotrzeć na Plac Kolumba w samym centrum stolicy, gdzie spotkali się późnym popołudniem na wielkim wiecu. Część ludzi dołączyła do demonstrantów z opóźnieniem, ponieważ żandarmeria - Guardia Civil - zatrzymała na rogatkach stolicy około stu autokarów ze związkowcami.

_ Nie chcemy bezrobocia, emigracji zarobkowej, ani nędzy! _, _ Chcemy pracować! _, _ Nie chcemy wracać do rodziców, a nie mamy ani pracy ani mieszkania! _ - to niektóre z haseł niesionych przed uczestników madryckiej _ demonstracji w obronie godności _.

_ Rząd prywatyzuje wszystko, co może przynieść zyski, a jednocześnie tnie wydatki na zdrowie, edukację naszych dzieci i służby publiczne _ - brzmiała powtarzająca się w przemówieniach na wiecu diagnoza polityki konserwatywnego gabinetu Premiera Mariano Rajoya, lidera Partii Ludowej.

_ Rząd wykorzystuje kryzys, aby odbierać nam prawa wywalczone od czasu zakończenia dyktatury w Hiszpanii _ - głosił jeden z transparentów niesionych przez demonstrantów. Po dwóch latach rządu PP, który walczy z ogromnym deficytem publicznym i korupcją wśród polityków, bezrobocie w Hiszpanii wzrosło do 27 proc., a wśród młodzieży jest dwukrotnie wyższe - napisał w związku z sobotnim protestem wielki opozycyjny dziennik _ El Pais _.

Rzecznik władz miejskich Madrytu wypowiadając się jeszcze w trakcie demonstracji oświadczył, że _ było to wystąpienie skrajnej lewicy _. W przygotowaniu madryckiej _ demonstracji godności _, która przebiegła bez incydentów, uczestniczyło ok. 300 organizacji społecznych. Nawiązywała ona - według obserwatorów w Madrycie - do wielkich strajków generalnych z 2012 roku, kiedy na ulice hiszpańskich miast wychodziły setki tysięcy protestujących.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)